Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 22 września 2024 12:23
ZOBACZ:
Reklama
Reklama

Elastyczne formy zatrudnienia - warto?

Elastyczne formy zatrudnienia szansą dla lokalnego rynku pracy” – to tytuł konferencji, którą dla pracodawców przygotował Powiatowy Urząd Pracy w Skarżysku. Dyskutowano o elastycznych formach zatrudnienia takich, jak umowa o dzieło czy umowa zlecenie. Wskazywano na plusy i minusy tej formy zatrudnienia zarówno dla pracodawcy , jak i pracownika.

Czy warto korzystać z elastycznych form zatrudnienia? Czy umowy zlecenia i o dzieło są jednakowo korzystne dla pracodawcy i pracownika? Czy możliwe jest połączenie elastycznego zatrudnienia i bezpieczeństwa socjalnego? Na te pytania starali się odpowiedzieć organizatorzy konferencji, którymi byli Powiatowy Urząd Pracy oraz Akademia Przedsiębiorczości w Skarżysku. Konferencja odbyła się w ramach realizowanego przy udziale środków unijnych projektu „Skuteczni dla innych”. Kwestie prawne związane z zatrudnieniem elastycznym szczegółowo wyjaśniła Urszula Wójcik – specjalista w zakresie prawa pracy.

Zdaniem starosty Michała Jędrysa, który również zabrał głos w dyskusji, w sytuacji wysokiego bezrobocia elastyczne zatrudnienie może być lekarstwem na bezrobocie. Pozwala także osobom bezrobotnym na zdobywanie środków do życia, a osobom młodym, które dopiero wkraczają na rynek pracy pomaga uzyskać doświadczenie zawodowe. Podkreślił, że pomimo dużej popularności elastycznych umów wśród pracodawców nie mogą one zastąpić stałych umów o pracę. Do zaakceptowania są umowy zlecenia i o dzieło zwierane w przypadku przejściowego braku stabilności finansowej firmy.  Nie mogą być jednak nadużywane i stanowić bariery przed zdobyciem upragnionego etatu – mówił starosta (zobacz wideo).

Podczas konferencji zgodzono się, że korzystnym aspektem elastycznego zatrudnienia jest niewątpliwie redukcja bezrobocia. Takie formy służą też godzeniu życia zawodowego z osobistym. Osobom młodym  ułatwiają naukę przy jednoczesnym praktycznym zdobywaniu kwalifikacji zawodowych, umożliwiają opiekę nad dziećmi czy realizację zainteresowań.

Zwrócono też uwagę na zagrożenia płynące z takich form zatrudniania. Dla pracodawcy może to być ryzyko niższej motywacji pracowników i mniejsze zaangażowanie w wykonywanie zadań, duża rotacja na stanowiskach, a także brak dbałości o dobro i interes pracodawcy. Dla pracowników to przede wszystkim zmniejszenie pewności zatrudnienia i ograniczenie uprawnień socjalnych.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama