Szacuje się, że w Polsce z powodu skrajnego ubóstwa cierpi około 2 milionów osób. Kolejne 5 milionów zmaga się z trudnymi warunkami życiowymi. Ruch ATD Czwarty Świat jest jedną z organizacji, która takim ludziom pomaga. W czasie czwartkowych kieleckich obchodów Międzynarodowego Dnia Walki z Ubóstwem nie brakowało wolontariuszy ruchu, którzy niejednokrotnie sami, po trudnych przeżyciach, zdecydowali się pomagać innym.
Przyczyny biedy i skrajnego ubóstwa są różne. Wśród najczęstszych, uprawniających do korzystania z pomocy społecznej są niepełnosprawność i bezrobocie. Bo bieda to nie zawsze, jak przyjęło się powszechnie sądzić, skutek domowych patologii.
Spotkanie przy Płycie Praw Człowieka na ul. Sienkiewicza zgromadziło kilkadziesiąt osób, którym problem biedy w różny sposób nie jest obcy, którzy wiedzą, jak ważna jest każda pomoc w takiej sytuacji.
W drugiej części obchodów, już przy Krzyżu Bezdomnych obok dworca PKP wspomniano bezdomnych, którzy zmarli w ostatnim roku. W intencji ich i wszystkich cierpiących biedę i niedostatek odmówiono modlitwę.
Kieleckie obchody zakończyły się na UJK konferencją naukową. 17 października został ogłoszony Międzynarodowym Dniem Walki z Ubóstwem w 1992 roku przez ONZ.
Dzień Walki z Ubóstwem
W Kielcach w czwartek odbyły się obchody Międzynarodowego Dnia Walki z Ubóstwem. Podczas spotkania przy płycie Praw Człowieka przypominano o tym problemie, który tysiącom ludzi w Polsce nie pozwala normalnie żyć. Wspominano także tych, którzy stracili życie z powodu nędzy.
- 17.10.2013 11:19
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze