Debaty organizowane są przez Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Skarżysku-Kamiennej oraz Urząd Miasta, a odbywają się pod patronatem Prezydenta Miasta Romana Wojcieszka. Debatę poprowadził jan Janiec, a obecni na niej byli mieszkańcy Skarżyska, m. in. uczniowie ze skarżyskich szkół. Podobnie jak podczas dwóch poprzednich debat historycy koncentrowali się na ważnym wycinku historii naszego miasta. Tematem przewodnim był rozwój gospodarczy naszego miasta w okresie od wybudowania kolei do wybuchu II wojny światowej. Ekspertami - historykami na trzeciej debacie byli: Tadeusz Wojewoda i Marcin Medyński.
Przybliżyli oni zebranym specyfikę gospodarczą przedwojennego Skarżyska i historię najważniejszych zakładów przemysłowych, które dając zatrudnienie mieszkańcom miasta, stanowiły bardzo ważne ogniwo w rozwoju Skarżyska w tamtym czasie. Mówiono zarówno o zakładach istniejących do dziś, jak również o tych już nie istniejących, o których nie pamięta większość z nas. W ramach obchodów 90 - lecia Skarżyska odbędą się jeszcze dwie debaty. 21 października, historycy: Tadeusz Wojewoda i Krzysztof Zemeła przybliżą mieszkańcom miasta tematykę fenomenu masowej przynależności skarżyszczan do stowarzyszeń, ruchów społecznych w dwudziestoleciu międzywojennym, ostatnia debata będzie swego rodzaju podsumowaniem, zatytułowana "Skarżysko wczoraj, dziś i jutro", odbędzie się 12 listopada.
1 stycznia 1923 r. po latach starań Kamienna stała się miastem, a od 1928 r. nosi nazwę Skarżysko-Kamienna. W połowie lat ’30 XX w. miasto weszło w skład Centralnego Okręgu Przemysłowego. Rozbudowano też linie kolejowe w ślad za czym szły nowe inwestycje. Po zmianach ustrojowych w 1989 roku miasto przeżywa liczne problemy, główny dotyczy pogłębiającego się bezrobocia. 90- lat świętujemy skromnie, ale o rocznicy pamiętamy. Wydarzenia, wystawy i debaty podkreślają rocznicę.
Napisz komentarz
Komentarze