Ta ostatnia propozycja dotyczyła Zespołu Szkół Publicznych nr 4. I choć temat obecnie nie istnieje, to społeczność szkolna skupiona wokół tej szkoły już zapowiada, że takie działania doprowadziły by do znacznego pogorszenia warunków funkcjonowania placówki, a w konsekwencji do likwidacji.
Argumentacja Rady Rodziców przeciwko przekształcaniu szkoły w podmiot niepubliczny jest dosyć rozbudowana. Zawiera się w 6 punktach. Czytamy w niej m.in.
1. Nie zgadzamy się na to, by status szkoły, która powstała w 1896 r i przetrwała czasy zaborów i wojen światowych został zniszczony przez władze samorządowe tylko dlatego, że nie są one w stanie opanować zapaści finansowej, w której nie z naszej winy znalazło się miasto.
2. Racjonalizacja wydatków w edukacji poprzez oddanie naszej szkoły w ręce podmiotu niepublicznego, wydaje się kuriozalna w ustach władzy, która bez jakichkolwiek konsultacji ze społecznością lokalną, a często wbrew woli mieszkańców przeznaczyła ogromne sumy pieniędzy na inwestycje w centrum, z których mieszkańcy naszego osiedla mają nikłe szanse korzystania Dyskryminowanie naszego osiedla w planach finansowych miasta przez ostatnie lata odbieramy jako przejaw lekceważenia mieszkańców naszego osiedla i uważamy za głęboko niesprawiedliwe.
3. Zespół Szkół Publicznych nr 4 traktowany jako jedna szkoła, a nie trzy oddzielne jednostki, na jakie jesteśmy obecnie w sposób sztuczny podzieleni, nie jest instytucją drogą w utrzymaniu. Oszczędności, jakie miasto uzyska z przekształcenia jej w jednostkę niepubliczną są niewspółmiernie niskie w stosunku do krzywdy, jaka zostanie przez to wyrządzona całej społeczności osiedla Książęce.
4. Szkoła jest bardzo mocno wspierana finansowo przez Radę Rodziców, której zabiegi sprawiają, że na bieżąco jest doposażona i remontowana. Dzięki temu jest to nowoczesna jednostka, która posiada 3 tablice interaktywne i bogaty zestaw pomocy dydaktycznych. Dzieci uzyskują wiedzę na wysokim poziomie – o czym świadczą bardzo dobre wyniki ze sprawdzianów po klasie VI i egzaminów gimnazjalnych.
5. Dzięki lokalizacji szkoły blisko domu rodzinnego i bezpośredniemu kontaktowi z rodzicami szkoła jest placówką bliską uczniowi, otwartą na jego potrzeby, bezpieczną, z profesjonalną pomocą pedagogiczną.
6. Liczba uczniów w kolejnym roku szkolnym ulegnie zwiększeniu w wyniku realizacji obowiązku szkolnego przez dzieci sześcioletnie. Szkoła, wbrew obiegowym opiniom nie jest jednostką obumierającą.
Zaniepokojenie Rady Rodziców i Rady Osiedla już przekłada się na planowanie konkretnych działań. Gdyby propozycja przekształcenia powróciła, w grę wchodzą protesty i nagłośnienie sprawy w mediach ogólnopolskich. Osiedle Skarżysko - Kościelne może też podjąć próby rozmów i przyłączenia do gminy Skarżysko Kościelne.
Rada Osiedla, Rada Rodziców, pracownicy szkoły i mieszkańcy osiedla są zaniepokojeni planami dotyczących przekazania ZSP nr 4 podmiotowi niepublicznemu i w celu ratowania szkoły rozważają różne formy protestu począwszy od nagłośnienia naszej sprawy w mediach ogólnopolskich poprzez blokady ważnych tras komunikacyjnych przebiegających przez nasze osiedle, aż po podjęcie rozmów z gminą Skarżysko Kościelne w sprawie przejścia naszego osiedla do tej gminy. Póki co nowych propozycji reformy oświaty nie ma, ale powstał komitet obrony szkoły, w skład którego weszli przedstawiciele szkoły, osiedla i rodziców uczniów
Napisz komentarz
Komentarze