Leśnicy, mieszkańcy i władze gminy Łagów uczcili 100 lat niepodległości. Na początek uczniowie z Zespołu Szkół w Łagowie przypomnieli jak wyglądała polska droga do wolności. W sierpniu 1914 roku powstały Legiony Polskie – pierwsze polskie oddziały wojskowe, którym początek dała Pierwsza Kompania Kadrowa utworzona w Krakowie przez Józefa Piłsudskiego.
W 1918 roku po 123 latach zaborów Polska odzyskała niepodległość. To był długi marsz po wolność – podkreślano podczas sesji popularnonaukowej. Tadeusz Guza z Nadleśnictwa Łagów przypomniał najważniejsze wydarzenia związane z walkami narodowowyzwoleńczymi na ziemi świętokrzyskiej. Szczególną uwagę poświęcił Powstaniu Styczniowemu.
Później przyszedł czas na posadzenie stu dębów na stulecie odzyskania niepodległości. Drzewa zasadzono wokół siedziby Nadleśnictwa Łagów.
- Dąb to symbol siły i wieczności, dlatego wybór drzewa nie był przypadkowy - mówi Krzysztof Karst, nadleśniczy Nadleśnictwa Łagów.
- To jedna i wielu imprez upamiętniających w tym roku obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i łączy się to z obchodami odzyskania przez Łagów praw miejskich - mówi Paweł Marwicki, burmistrz Łagowa.
W okolicach gminy Łagów jest wiele miejsc upamiętniających bohaterów walk o niepodległość. To zbiorowa mogiła powstańców z 1863 roku w Bardzie, tu zakończyła się bitwa pod dowództwem mjr. Juliana Rosenbacha. Z okazji setnej rocznicy powrotu Polski na mapę Europy delegacje Nadleśnictwa Łagów i władze samorządowe złożyły kwiaty.
Napisz komentarz
Komentarze