Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 21 września 2024 10:27
ZOBACZ:
Reklama
Reklama

Opieka nad niepełnosprawnym

W Wiadomościach Kieleckich o formach opieki nad osobą niepełnosprawną. W NFZ-ie pytamy o to, kiedy ZOL, a kiedy pielęgniarka długoterminowa lub środowiskowa.

Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje trzy rodzaje opieki nad osoba niepełnosprawną. Pierwszą z nich jest pobyt w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym dla osób obłożnie chorych i zupełnie niesamodzielnych, które wymagają opieki lekarskiej i pielęgniarskiej.

Częściowo pacjent lub jego rodzina pokrywa koszty wyżywienia i pobytu hotelowego. Pacjent lub jego bliscy mogą wybrać dowolny ZOL na terenie całej Polski. Ze skierowaniem chory zgłasza się do placówki i tam zostaje wpisany w kolejkę oczekujących. W województwie świętokrzyskim istnieje 14 zakładów opiekuńczo leczniczych. Ich listę można znaleźć na stronie NFZ-u.

Drugą formą jest opieka pielęgniarki długoterminowej. Stosuje się ją, gdy pacjent jest w stanie ciężkim, ale bez konieczności codziennej opieki lekarskiej. Wymagana jest jednak pomoc pielęgniarki przy czynnościach takich, jak podłączenie kroplówki, opatrywanie odleżyn czy żywienie pozajelitowe. Pacjenci, którzy nie spełniają kryteriów przyjęcia do ZOL-u czy objęcia ich pielęgniarską opieką długoterminową, ale mają pewne ograniczenie sprawności i samodzielności, mogą zostać objęci opieką pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej.

Decyzja o tym, która forma opieki powinna zostać zastosowana wobec konkretnego pacjenta należy do lekarza. To on wydając skierowanie, określa, jakiej pomocy wymaga chory.

Szczegóły dotyczące poszczególnych rodzajów rehabilitacji dostępne są na stronie NFZ-u oraz na portalu dedykowanym osobom niepełnosprawnym swietokrzyskiebezbarier.pl.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama