Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 10 stycznia 2025 06:16
Reklama

Uwaga na oszustów – rozmawiajmy z seniorami

Policjanci ponawiają apele do wszystkich o rozwagę w kontaktach z nieznajomymi. Oszuści wymyślają wciąż nowe sposoby, by zdobyć pieniądze. W kontaktach podają się nie tylko za osoby bliskie ale także za urzędników czy potrzebujących. Nie mając żadnych skrupułów, żerują na naiwności, a często na dobroci starszych osób. Wszystko po to by okraść z oszczędności. Przedstawiamy najczęściej stosowane przez oszustów sposoby. Apelujemy, by jak najczęściej rozmawiać o nich z bliskimi, gdyż każdy może stać się celem przestępców.

Do najbardziej znanych metod oszustów należą te „na wnuczka”. Często też do drzwi pukają osoby, które podają się za pracowników urzędu lub administracji. Ostatnio, właśnie w taki sposób został oszukany 91-letni mieszkaniec Kielc. Dwie kobiety weszły do jego mieszkania pod pozorem rozmowy i zbadania wody. WQ pewnym momencie, wykorzystując nieuwagę pokrzywdzonego, dokonały kradzieży ukrytych w kopertach pieniędzy oraz portfela z dokumentami. Zanim 91-latek zorientował się, że w wyniku wizyty stracił 700 zł, sprawczynie zdążyły się oddalić z miejsca.

Z kolei 1400 zł. straciła 72-letnia mieszkanka Kielc, która została oszukana przez kobietę i mężczyznę, podających się za obcokrajowców. Podczas rozmowy, sprawcy przekonywali, że mają chorego syna w szpitalu i pilnie potrzebują polskich pieniędzy na operację. Jako zastaw pod „pożyczkę” dali kobiecie saszetkę, w której miało być rzekomo 20 tys. dolarów. Gdy para nie powracała do 72-latki, by oddać pieniądze, ta zajrzała do pozostawionego przez nich przedmiotu. Wtedy wyszło na jaw, że zamiast dolarów były tam chusteczki higieniczne.

Oto kilka innych przykładów działania sprawców:

• metoda „na wnuczka” - sprawcy najczęściej dzwonią na telefon domowy podszywając się pod członków rodziny np. wnuka, siostrzeńca. Proszą o pilne pożyczenie gotówki pod pozorem uczestnictwa w wypadku drogowym lub zakupu np. mieszkania po bardzo atrakcyjnej cenie. Podają często jakiś błahy powód, że nie mogą odebrać pieniędzy osobiście i wyślą po nie znajomego, ze wskazaniem dokładnego opisu osoby. Po niedługim czasie do domu ofiary przychodzi ów znajomy, który w imieniu rzekomego członka rodziny odbiera pieniądze.

• metoda „na urzędnika” lub „kontrolera” - sprawcy podszywają się pod przedstawicieli różnych instytucji np. administracji, opieki społecznej lub występują w charakterze akwizytorów. Często oferują dopłaty „do wszystkiego” np. z pieniędzy z Unii Europejskiej. Po wejściu do mieszkania wykorzystują nieuwagę domownika przeszukują i kradną pieniądze lub inne wartościowe przedmioty.

• metoda „na domokrążcę” - sprawcy oferują możliwość zakupu różnych towarów (np. sprzętu AGD, telefonii cyfrowej) za wyjątkowo atrakcyjną cenę. Jednocześnie proponują podpisanie umowy przedwstępnej na wykonanie usługi. Po podpisaniu okazuje się, że za towar należy zapłacić znacznie więcej niż po cenie proponowanej na początku.

• oszustwa dokonywane przez osoby innej narodowości – osoby te oferują do sprzedaży różnego rodzaju towary, wykorzystując nieuwagę osoby starszej czy samotnie mieszkającej dokonują kradzieży przedmiotów wartościowych i pieniędzy.

Oszuści wykorzystując naiwność i łatwowierność osób starszych, najczęściej mieszkających samotnie, często grając na ich uczuciach, dokonują kradzieży pieniędzy lub wartościowych przedmiotów. Podają się też za znachorów, znajomych członków rodziny, udają listonoszy, „gazowników”, roznoszą ulotki lub oferują do sprzedaży atrakcyjne cenowo towary.

Mając na względzie dobro mieszkańców naszego województwa, świętokrzyska policja apeluje o ostrożność i rozwagę w kontaktach z nieznajomymi. Pamiętajmy, że oszuści są gotowi wykorzystać różne sposoby, aby wkupić się w łaski domownika.

Oto kilka rad, jak nie paść ich ofiarą:

• Nie należy wpuszczać do domu nieznanej nam osoby.
• Pamiętajmy o bezwzględnym zamykaniu drzwi do mieszkań na klucz.
• Jeżeli obca osoba przedstawi się, jako pracownik jakiejkolwiek instytucji, powinno żądać się pokazania stosownej legitymacji lub upoważnienia. Także telefonicznie można sprawdzić, czy dana instytucja wysyłała do nas swojego pracownika. Sprawdźmy to, najlepiej zanim osoba przekroczy próg mieszkania.
• Nie wolno pozostawiać nieznanej osoby samej przy otwartych drzwiach. Często oszuści proszą o sprawdzenie czegoś we wnętrzu domu - korzystając z naszej nieuwagi dokonują kradzieży.
• Nie należy wpuszczać do domu sprzedawców, którzy oferują nam zakup przedmiotów niewiadomego pochodzenia i po bardzo atrakcyjnych cenach.
• Jeżeli straciliśmy na chwilę czujność i osoba, której nie znamy, znalazła się już u naszym domu, nie zdradzajmy się z informacją, gdzie przechowujemy swoje oszczędności.
• Poprośmy sąsiada, znajomego lub kogoś z naszych bliskich by był blisko nas, w czasie takiej wizyty.

Tylko dzięki ostrożności i przezorności możemy uniknąć nieprzyjemnych zdarzeń. Dlatego apelujemy również do bliskich osób starszych - zadbajmy o bezpieczeństwo seniorów. Rozmawiajmy z nimi o zagrożeniach, uczulcie na opisywane przestępcze techniki, z których korzystają oszuści. Przestrzegajmy swoich rodziców bądź dziadków o czyhających na nich zagrożeniach ze strony takich osób. Zwracajmy przy tym uwagę, by kontaktowały się z nami i pytały o radę.

W każdej sytuacji budzącej Państwa podejrzenia, co do niezgodnych z prawem intencji, nieznanych osób, należy się kontaktować z Policją. Policjanci na pewno sprawdzą każdy taki sygnał.

O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy, natychmiast informujcie Państwo Policję korzystając z numeru alarmowego 997 lub z telefonu zaufania 0-800-559-975.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama