Wśród uczestników można było spotkać samorządowców z gminy Skarżysko Kościelne, rodzinę Leona Porzeczkowskiego, wicewojewodę Andrzeja Bętkowskiego oraz sztandary reprezentujące odpowiednie formację.
Mogiła weterana powstania styczniowego, Leona Porzeczkowskiego, położona jest przy głównej alei prowadzącej od bramy wejściowej cmentarza. Już niedaleko przeciwległego ogrodzenia cmentarza (gdzie po prawej stronie znajduje się mogiła ofiar II Wojny Światowej) – bezpośrednio przy dróżce, po lewej stronie znajduje się wybetonowana mogiła wygrodzona 4 kamiennymi słupami połączonymi rurami stalowymi. Na kamiennym, schodkowym fundamencie postawiono kamienny cokół zwieńczony krzyżem imitującym pień drzewa z odciętymi konarami.
Leon Porzeczkowski (ur. 1845r. -zm. 1911 r.) wg. przekazów rodziny Porzeczkowskich i Kulińskich, był uczestnikiem powstania styczniowego 1863 roku. Za czyyny udział w powstaniu został zesłany na Sybir. Potwierdzenie znajdujemy w dokumentach AGAD – zespół Zarząd Generalny – Policmajstra w Królestwie Polskim. Po pobycie w gub. Tomskiej powrócił do Skarżyska Kościelnego, gdzie mieszkał do końca swoich dni. Ożenił się z Marią z Wróblewskich, z którą miał kilkoro dzieci. W wieku 66 lat zmarł dnia 5 sierpnia 1911 roku. Pochowany został na cmentarzu parafialnym w Skarżysku Kościelnym we wspólnej mogile ze swoim synem Władysłąwem, zmarłym w 1905 roku w wieku 23 lat. Później w tej mogile złożono również jego małżonkę Marię, zmarłą w wieku 64 lat w 1921 roku oraz Leona, syna Władysława, zmarłego w 1931 roku w wieku 31 lat.
Napisz komentarz
Komentarze