Na posiedzeniu komisji podsumowano wykonanie planów finansowych szpitali podległych marszałkowi za pierwsze półrocze tego roku. Niestety sytuacja jest niepokojąca.
Z ośmiu samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, tylko dwa posiadają dodatni wynik finansowy. Są to: świętokrzyskie pogotowie oraz Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Kielcach. Wicemarszałek, odpowiedzialny za sprawy związane z ochrona zdrowia, liczy, że sytuacja wkrótce się ustabilizuje.
W najgorszej kondycji finansowej jest obecnie szpital im. Św. Rafała w Czerwonej Górze, ale, jak zapewnia wicemarszałek, i tu pojawił się pierwszy dobry sygnał. Zadłużenie przestało wzrastać.
Powoli poprawia się również sytuacja w Świętokrzyskim Centrum Onkologii, gdzie po wdrożeniu kilku rozwiązań restrukturyzacyjnych zadłużenie zaczęło się zmniejszać. Jednym z podjętych tam działań było przekazanie zadań z zakresu żywienia pacjentów i utrzymania czystości firmie zewnętrznej.
Na komisji zdrowia rozważano i taki wariant, jak utworzenie dla podległych samorządowi województwa szpitali wspólnej jednostki budżetowej pn. „Świętokrzyskie Centrum Cateringowo-Serwisowe”. Jednak jak informuje wicemarszałek Grzegorz Świercz, byłoby to niezgodne z ustawą o samorządzie województwa.
Szpitale w trudnej sytuacji finansowej
Sytuacja świętokrzyskich szpitali była wiodącym tematem na ostatnim posiedzeniu komisji Zdrowia, Polityki Społecznej i Spraw Rodziny Sejmiku. Lecznice podległe urzędowi marszałkowskiemu nie są w najlepszej kondycji finansowej, ale urzędnicy uspokajają, że do końca roku sytuacja powinna się ustabilizować.
- 24.09.2013 09:44
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze