Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 12:00
Reklama

Plany rewitalizacji Wzgórza Zamkowego w Bodzentynie

Młodzi architekci nagrodzeni w konkursie na projekt rewitalizacji Wzgórza Zamkowego w Bodzentynie. To efekt współpracy miasta z Politechniką Świętokrzyską. Gmina przygotowuje się do rewitalizacji ruin Pałacu Biskupów. Udało się pozyskać na ten cel 150 tysięcy złotych z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wzgórze Zamkowe w Bodzentynie. To tu Władysław Jagiełło zatrzymał się w drodze na pola Grunwaldu. Zabytek dopiero od dwóch  należy do gminy. Czas zrobił swoje.

- Przydałoby się, żeby to było lepiej zagospodarowane, bo wiele jest ruin, które można zwiedzać, a są lepiej utrzymane – mówi Barbara Truty, turystka z Tarnowa.

Pomysł na wykorzystanie tego terenu już jest. Gmina ogłosiła konkurs na opracowanie koncepcji rewitalizacji Wzgórza Zamkowego, uczestniczyli w nim studenci architektury Politechniki Świętokrzyskiej.  Najlepszy projekt przygotowały studentki czwartego roku Marta Leszkowicz i Anna Kisiel. Cel – stworzyć przestrzeń przyjazną dla wszystkich z ruinami zamku w roli głównej.

- Przede wszystkim odtworzenie ogrodu włoskiego, który istniał kiedyś na tym terenie, zaznaczenie na posadzce obrys dawnego pałacu i odtworzenie dziedzińca – mówi Anna Kisiel, studentka architektury PŚK.

Do tego taras widokowy, a także pawilon wystawienniczy.

- Takie konkursy to jest bardzo dobre doświadczenie, jest mi tym bardziej miło, że mogłam stworzyć projekt czegoś co może mieć wpływ na to jak kiedyś będzie wyglądać nasze województwo - dodaje Anna Kisiel, studentka architektury PŚK.

Do konkursu zgłoszono 17 projektów, oceniało je profesjonalne jury.

- Ta praca najpełniej spełniała wymogi konkursu, tutaj nie było żadnych wątpliwości – mówi dr hab. inż. arch. Lucjan Kamionka, kier. Katedry Architektury i Urbanistyki PŚK, przew. jury

Konkurs na opracowanie koncepcji rewitalizacji Wzgórza Zamkowego to wynik podpisanej w ubiegłym roku umowy o współpracy gminy Bodzentyn z Politechniką Świętokrzyską.

- Takie konkursy realizowaliśmy też w innych miejscach regionu, min. w Sandomierzu czy Zagnańsku. To jeden z elementów działalności Katedry Architektury i Urbanistyki PŚK – mówi prof. dr hab. inż. Marek Iwański, dziekan Wydziału Budownictwa i Architektury

Nagrodzone prace mogą stać się inspiracją dla przygotowania profesjonalnego projektu rewitalizacji strefy zabytkowej w Bodzentynie.

- Teraz możemy pokazać co można zrobić  na tym wzgórzu, a właściwie pozostałościami Pałacu Biskupów Krakowskich – mówi dr hab. Urszula Oettingen, prof. UJK, przewodnicząca Społecznej Rady Kultury, Ochrony Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego

Gmina pozyskała 150 000 złotych z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na zabezpieczenie murów zamku. W planach są dalsze działania we współpracy z gminami: Bieliny, Łagów i Pawłów. Samorządy chcą stworzyć szlak „Śladami kultury benedyktyńskiej”. Złożono już wniosek o dofinansowanie z RPO. Jednym z celów jest zagospodarowanie terenu wokół bodzentyńskich ruin.

- To miejsce jest dla nas cenne, gdyż jako jedyne w tym projekcie jest zabytkiem w innych gminach są różne koncepcje związane z działalnością historyczna, ale także rzemieślnicza czy dokumentacyjna – mówi Dariusz Skiba, burmistrz Bodzentyna

 Całkowity koszt projektu wynosi  20 mln zł, cztery gminy starają się  o dofinansowanie w wysokości 16 mln zł. Połowę tej kwoty może pochłonąć rewitalizacja Wzgórza Zamkowego  w Bodzentynie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama