„Powiat Kielecki pomostem do Europy” - pod taką nazwą zorganizowano XII Jarmark Świętokrzyski, który wzorem lat ubiegłych, odbył się na Świętym Krzyżu.
- Jarmark cieszy się dużym uznaniem wśród mieszkańców naszego powiatu. Chcemy też wyróżniać go szczególnym wydarzeniem. W tym roku nazwaliśmy go „Powiat Kielecki pomostem do Europu”. Gościmy delegację z Ukrainy, Niemiec i Węgier, które przywiozły zasób swojej kultury i tradycji – opowiada Michał Godowski, starosta kielecki.
Atrakcji nie brakowało. Swoją twórczość zaprezentowały lokalne zespoły i kapele ludowe, na błoniach Świętego Krzyża stacjonowało też kilkadziesiąt stoisk, gdzie posmakować można było lokalnych potraw.
- Stoiska i mieszkańcy zaglądają do siebie, rozmawiają o swoich osiągnięciach. To jest też pomiędzy nimi wymiana wiedzy, umiejętności i zachęcanie do pewnych działań – wymienia Tomasz Lato, wójt Masłowa.
- Myślę, że to dobre przedsięwzięcie, bo tu się gromadzą mieszkańcy powiatu kieleckiego oraz wielu gości z różnych regionów kraju – mówi Henryk Milcarz, radny sejmiku województwa świętokrzyskiego.
Pierwszy Jarmark zorganizowano w 2006 roku, kiedy obchodzono Świętokrzyskie Milenium. Teraz impreza na stałe wpisała się w kalendarz i skupia tłumy osób nie tylko z powiatu kieleckiego, ale i całego województwa.
- 17 gmin na Świętym Krzyżu prezentuje swoje atrakcję. To jest o tyle ciekawe, że te gminy różnią się od siebie i jeśli ktoś chce zobaczyć kielecczyznę w pigułce, to na Świętym Krzyżu będzie mógł posmakować, poczuć, ale i zobaczyć zdolnych ludzi – tłumaczy Jacek Kowalczyk z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.
Na stoiskach można było skosztować m.in.pierogów z kapustą i mięsem, lokalnych podrobów czy słodkich wypieków.
- Mamy oponki, chleb ze smalcem i jabłecznik – wylicza Zofia Kowalczewska z Koła Gospodyń Wiejskich Lubrzanka.
Organizatorem imprezy było kieleckie Starostwo Powiatowe. Współorganizatorami jarmarku były gminy Bieliny i Nowa Słupia, Misjonarze Oblaci oraz Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach.
Napisz komentarz
Komentarze