Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 24 września 2024 02:21
ZOBACZ:
Reklama
Reklama

"Filmowy skansen" - nowy pomysł na promocję regionu

Film "Wyklęty" Konrada Łęckiego - motywem przewodnim nowego przedsięwzięcia w Parku Etnograficznym w Tokarni. "Filmowy skansen" ma prezentować twórców i produkcje, które były realizowane na ziemi świętokrzyskiej, to także szansa na promocje regionu. Na pierwszym spotkaniu z widzami o swojej pracy na planie opowiadali aktorzy i reżyser „Wyklętego”

„Filmowy skansen” to nowa propozycja Muzeum Wsi Kieleckiej. Wydarzenie ma promować region i filmy, które powstawały w świętokrzyskiem.

- To jest taki region, który trzeba promować dla mnie to jest samograj - mówi Konrad Łęcki

Na początek „Wyklęty”  kielczanina Konrada Łęckiego. Poważny historyczny temat, jednak podczas pracy na planie nie brakowało zabawnych sytuacji – wspominali twórcy. Jedna z nich dotyczyła zimowych zdjęć, ale bez prawdziwego śniegu.

- Kury miały chodzić przed kamerą, ale nie chciały bo przyzwyczaiły się, że trawa jest zielona, rzucałam im ziarno, niestety uciekały – wspomina Joanna Biskup - Brykczyńska - scenograf.

Realizacja filmu trwała kilka lat. To była ciężka praca, ale było warto – podkreśla reżyser Konrad Łęcki.

- Dla nas to taki sentymentalny dzień, możemy się spotkać w miejscu, w którym spędziliśmy wiele dni zdjęciowych.

O swojej pracy na planie opowiadali także aktorzy „Wyklętego”. Często podróżuje z Warszawy do Krakowa więc Tokarnia jest mi dobrze znana - mówi Piotr Cyrwus i dodaje - teraz jest mi jeszcze bliższa, tak jak ludzie z którymi tu pracowałem.

- To była niezależna produkcja więc musieliśmy się polubić, żeby ponieść pewne ofiary gdzie przy normalnej produkcji jest lżej, cieplej i to, że wszystkie sceny miałem w Tokarni to jest mi bliższa – mówi Piotr Cyrwus.

Na scenie wystąpił Lukasyno - twórca teledysku do filmu Konrada Łęckiego - "Pytasz synku".

W Tokarni kręcono także sceny do "Ślubów Panieńskich", "Przedwiośnia", "Wołynia", czy "Belle Epoque". Promocja atrakcji turystycznych poprzez film - to był strzał w dziesiątkę – podkreśla Jacek Kowalczyk z Urzędu Marszałkowskiego.

- Duże produkcje to kilkanaście milionów czy kilkadziesiąt milionów złotych i duża część tych pieniędzy zostaje w regionie, dając prace statystom czy hotelarzom, a przede wszystkim daje reklamę naszego regionu – mówi Jacek Kowalczyk

„Filmowy skansen” ma jeszcze bardziej zachęcić filmowców do odwiedzania naszego regionu.

- Liczymy na to, że będzie to impreza cykliczna i ze będziemy zapraszać tutaj tych wspaniałych aktorów, reżyserów, operatorów, którzy u nas realizowali swoje produkcje – mówi Beata Ryń, rzeczniczka Muzeum Wsi Kieleckiej.

Konrad Łęcki już przygotowuje kolejną produkcję. W roli głównej oczywiście nasz region.

Spotkanie w Filmowym skansenie zakończyło widowisko historyczne "Uwolnić Wyklętych". Przygotowane przez Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 4. Pułku Piechoty Legionów.




Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama