„Filmowy skansen” to nowa propozycja Muzeum Wsi Kieleckiej. Wydarzenie ma promować region i filmy, które powstawały w świętokrzyskiem.
- To jest taki region, który trzeba promować dla mnie to jest samograj - mówi Konrad Łęcki
Na początek „Wyklęty” kielczanina Konrada Łęckiego. Poważny historyczny temat, jednak podczas pracy na planie nie brakowało zabawnych sytuacji – wspominali twórcy. Jedna z nich dotyczyła zimowych zdjęć, ale bez prawdziwego śniegu.
- Kury miały chodzić przed kamerą, ale nie chciały bo przyzwyczaiły się, że trawa jest zielona, rzucałam im ziarno, niestety uciekały – wspomina Joanna Biskup - Brykczyńska - scenograf.
Realizacja filmu trwała kilka lat. To była ciężka praca, ale było warto – podkreśla reżyser Konrad Łęcki.
- Dla nas to taki sentymentalny dzień, możemy się spotkać w miejscu, w którym spędziliśmy wiele dni zdjęciowych.
O swojej pracy na planie opowiadali także aktorzy „Wyklętego”. Często podróżuje z Warszawy do Krakowa więc Tokarnia jest mi dobrze znana - mówi Piotr Cyrwus i dodaje - teraz jest mi jeszcze bliższa, tak jak ludzie z którymi tu pracowałem.
- To była niezależna produkcja więc musieliśmy się polubić, żeby ponieść pewne ofiary gdzie przy normalnej produkcji jest lżej, cieplej i to, że wszystkie sceny miałem w Tokarni to jest mi bliższa – mówi Piotr Cyrwus.
Na scenie wystąpił Lukasyno - twórca teledysku do filmu Konrada Łęckiego - "Pytasz synku".
W Tokarni kręcono także sceny do "Ślubów Panieńskich", "Przedwiośnia", "Wołynia", czy "Belle Epoque". Promocja atrakcji turystycznych poprzez film - to był strzał w dziesiątkę – podkreśla Jacek Kowalczyk z Urzędu Marszałkowskiego.
- Duże produkcje to kilkanaście milionów czy kilkadziesiąt milionów złotych i duża część tych pieniędzy zostaje w regionie, dając prace statystom czy hotelarzom, a przede wszystkim daje reklamę naszego regionu – mówi Jacek Kowalczyk
„Filmowy skansen” ma jeszcze bardziej zachęcić filmowców do odwiedzania naszego regionu.
- Liczymy na to, że będzie to impreza cykliczna i ze będziemy zapraszać tutaj tych wspaniałych aktorów, reżyserów, operatorów, którzy u nas realizowali swoje produkcje – mówi Beata Ryń, rzeczniczka Muzeum Wsi Kieleckiej.
Konrad Łęcki już przygotowuje kolejną produkcję. W roli głównej oczywiście nasz region.
Spotkanie w Filmowym skansenie zakończyło widowisko historyczne "Uwolnić Wyklętych". Przygotowane przez Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 4. Pułku Piechoty Legionów.
Napisz komentarz
Komentarze