Inicjatorem przeprowadzenia takich badań był Krzysztof Jasiński, zastępca burmistrza Końskich. Powołał on zespół, w skład którego weszli przedstawiciele szkół, policji, Sanepidu i Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Badanie objęło wszystkie gminy powiatu koneckiego. Wzięło w nim udział 1910 losowo wybranych uczniów.
Z wyników badań dowiadujemy się, jak często uczniowie koneckich szkół sięgają po używki i jak często podejmują ryzykowne zachowania.
Uczniowie klas VI szkoły podstawowej w ogóle nie mieli kontaktu z narkotykami - tu wskaźnik procentowy wyniósł zero, ale już w w gimnazjum po narkotyki sięgnęło 4,3 procenta ankietowanych, zaś w szkołach ponadgimnazjalnych 13 procent uczniów. 60,2 procent uczniów miało kontakt z marihuaną, 6,4 procent z amfetaminą, 2,1 procent z kokainą, 1,4 procent z anastetykiem.
Po papierosy sięgnął 1 procent uczniów VI klas szkół podstawowych, 13,3 procent gimnazjalistów i 26 procent uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Co pocieszające – w porównaniu z badaniami sprzed kilku lat po papierosy sięga mniej osób (kilka lat temu do palenia papierosów przyznawało się 16 procent gimnazjalistów i 27,2 procenta uczniów szkół ponadgimnazjalnych).
Badania wykazały, że bardzo popularną używką jest alkohol. Piło go 82,8 procenta uczniów szkół ponadgimnazjalnych (należy jednak pokreślić, że w tej grupie znalazły się już osoby pełnoletnie), 43,1 procenta gimnazjalistów i 7,8 procent uczniów klas VI szkół podstawowych.
O wynikach badań i płynących z nich przesłanek w materiale filmowym rozmawiamy z Krzysztofem Jasińskim, inicjatorem opracowania takiego raportu.
Napisz komentarz
Komentarze