Pewne jest to, że obwodnica Łagowa będzie. Jednak nie ma pewności kiedy zakończy się budowa obu odcinków, bo właśnie na dwa etapy podzielona została ta inwestycja.
- Pierwsza część odcinka będzie się zaczyna w Płuckach będzie przebiegać do drogi krajowej S74, która prowadzi przez Łagów. Druga część tej drogi będzie od drogi S74 do Woli Łagowskiej - powiedział Zbigniew Meducki, z-ca wójta gminy Łagów.
Obwodnica Łagowa jest o tyle ważną inwestycją w naszym regionie, ponieważ w gminie znajduje się kilka kopalni kamienia. To powoduje, że przez centrum Łagowa przejeżdżają wszystkie ciężarówki i cały transport tranzytowy. To z kolei jest bardzo niebezpieczne dla mieszkańców. Często dochodzi tu do wypadków.
- Przede wszystkim ma to na celu odciążenie obecnych dróg, które przebiegają przez samą miejscowość, którymi wyjeżdżają samochody z pobliskich kopalni - powiedział Paweł Marwicki, wójt gminy Łagów.
- Ludziom żyje się tu bardzo ciężko, wręcz można powiedzieć tragicznie - dodał Zbigniew Meducki, z-ca wójta gminy Łagów.
Pierwszy odcinek obwodnicy będzie miał 1.5 km długości. Cała obwodnica – 4 kilometry. Niestety pojawia się problem finansowania inwestycji. Tu z pomocą idzie marszałek województwa.
- Potrzeby są olbrzymie. Uciążliwość transportu dla mieszkańców jest tak duża, że nie możemy już czekać - dodał Adam Jarubas, marszałek województwa świętokrzyskiego.
Gmina zobowiązała się do wykonania koncepcji i sporządzenia decyzji środowiskowej, tak by można było wykonać kolejny krok w kierunku budowy obwodnicy.
- Następnie mamy przekazać ten dokument do świętokrzyskiego zarządu dróg wojewódzkich w oparciu o który zostanie w formule „zaprojektuj-wybuduj” zlecone uzyskanie pozwolenia na budowę obwodnicy – dodał Marwicki.
I po konsultacjach już wiadomo, że nie obejdzie się bez wykupu gruntów od mieszkańców gminy.
- Grunty będą wykupione, sporo gruntów - dodał zastępca wójta.
Koncepcja oraz decyzja środowiskowa były finansowane z budżetu gminy. Pozostała część inwestycji będzie finansowana z pieniędzy województwa i prawdopodobnie środków unijnych.
Napisz komentarz
Komentarze