To właśnie teksty noblistki Wisławy Szymborskiej i gospodyni wiejskiej Anny Wojtyniak stanowią trzon spektaklu „Prolog komedii”.
Nie mniejszy wpływ na spektakl miały również rozmowy z mieszkańcami Domów Pomocy Społecznej, osobami starszymi, opowiadającymi o swoim losie.
- Nasz teatr od lat zajmuje się jeżdżeniem po małych miejscowościach i rozmowami ze starszymi ludźmi, którzy wydają się być odsunięci od głównego nurtu społecznego – wyjaśnia Erdmute Sobaszek z Teatru Węgajty.
Warmiński Teatr Węgajty bardzo blisko współpracuje z podopiecznymi DPS-ów. Korzyści z tej współpracy są obopólne.
- My odkrywamy coś niepowtarzalnego, co ci seniorzy wnoszą, a nasze spektakle są ważną częścią ich życia – mówi Erdmute Sobaszek z Teatru Węgajty.
Teatr Węgajty od wielu lat z powodzeniem działa w niewielkiej warmińskiej miejscowości o tej samej nazwie. To teatr uznany i nagradzany na festiwalach. Występuje w Polsce i za granicą. Stąd jego wizyta w Szklanym Domu w Ciekotach była ważnym wydarzeniem.
- To wszystko dzięki programowi Narodowego Centrum Kultury „Kultura dostępna”. Jesteśmy partnerem Stowarzyszenia Węgajty w projekcie „Teatr na życzenie”. Cieszymy się, że na trasie teatru znalazły się właśnie Ciekoty – podsumowuje Krystyna Nowakowska, dyrektor Szklanego Domu w Ciekotach.
Napisz komentarz
Komentarze