Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 27 grudnia 2024 08:13
Reklama
Reklama

Po sesji, udziały w Energetyce Cieplnej sprzedane. Prezydent nie kryje ulgi

We wtorek spekulowaliśmy i słusznie podejrzewaliśmy, że na środowej sesji Rady Miasta prezydentowi uda się uzyskać większość, która poprze sprzedaż udziałów Energetyki Cieplnej. Tak się stało. Bogusław Ciok wstrzymał się od głosowania, a Zdzisław Kobierski, do tej pory przeciwny sprzedaży zagłosował za. Już na naszej antenie wyraził taką deklarację, po tym jak prezydent przedstawił trudny plan naprawczy dla miasta. Nie zabrakło również tematów oświatowych. W sesji uczestniczyli przedstawiciele Szkoły Podstawowej nr 5 i Gimnazjum nr 2. Stawiali ponownie pytania: dlaczego nasza szkoła ma być zlikwidowana. Prezydent Roman Wojcieszek podobnie, jak we wtorek w „piątce” sekretarz Jan Janiec odpowiadał to tylko propozycje. Do rozmowy w sprawie reformy oświaty wrócimy we wrześniu.

Środowa sesja w Urzędzie Miasta była zwołana w trybie nadzwyczajnym . W porządku obrad sesji znalazły się trzy projekty uchwał,ale ten najważniejszy dotyczył sprzedaży udziałów Energetyki Cieplnej. Tym razem prezydent można tak rzec, wygrał z opozycją i przekonał większość do swojej propozycji. Przekonał głównie jednego z opozycyjnych radnych Zdzisława Kobierskiego, który można powiedzieć dał szansę gospodarzowi miasta, po tym, jak zadeklarował poważne cięcia i reformy w mieście. Na początku sesji radni i mieszkańcy miasta pytali prezydenta o różne kwestie. Radny Leszek Golik pytał prezydenta o to, czy pieniądze ze sprzedaży udziałów EC wystarczą na pokrycie obecnych zobowiązań miasta, lub na jakie zobowiązania te pieniądze wystarczą, a Łukasz Wojciechowski niezmiennie mówił o wojnie jaka toczy się pomiędzy opozycyjnymi radnymi a prezydentem.

Potem głos zabrali przedstawiciele oświaty. Na sali byli nauczyciele m.in. ze Szkoły Podstawowej nr 5, ale pytali rodzice: Sebastian Wyborski - przewodniczący Rady Rodziców SP Nr 5, Małgorzata Omidi - reprezentująca rodziców uczniów Gimnazjum Nr 2. Pytania te same, zadawane od czasu, gdy światło dzienne ujrzały propozycje reformy oświaty. Co z naszymi szkołami?

Prezydent odpowiadał: to tylko wstępne propozycje, nie ma żadnych ustaleń, do tematu wrócimy we wrześniu, rozumiem państwa obawy i niepokoje.

Potem doszło do głosowań poszczególnych uchwał. Głosowanie uchwały o sprzedaży udziałów Energetyki Cieplnej poprzedziła dyskusja. Swoje wątpliwości miał m.in. opozycyjny radny Jarosław Tarasiński, Rafał Lewandowski miał nową propozycję, by zamiast udziałów Energetyki sprzedać...lodowisko. W materiale video zamieścimy fragmenty dyskusji. Nie zmieniły się argumentacje zwolenników i przeciwników sprzedaży udziałów. Radny Jarosław Tarasiński uważa, że to zła decyzja, były inne sposoby na to, by poprawić sytuację miasta. Przewodniczący Rady Miasta Andrzej Dąbrowski zdecydowanie pozostał zwolennikiem sprzedaży udziałów.

Radny Bogusław Ciok, choć mówił przed naszą kamerą, że jest przeciwnikiem sprzedaży udziałów. Wstrzymał się od głosu, ale domagał się od prezydenta by publicznie, w obecności radnych i mediów, zadeklarował, że sytuacja w gminie się poprawi – zwłaszcza w sferze budżetowej. Prezydent kilkakrotnie zadeklarował, że jeżeli radni wyrażą zgodę na tą sprzedaż, on obiecuje, że wypłaty będą wypłacane w terminie, a gmina odzyska tak potrzebną płynność finansową ( w materiale wideo zamieścimy rozmowy z wspomnianymi radnymi).

Podsumujmy. W sesji nie uczestniczyli: Mieczysław Sadza i Marzanna Łasek, wspomniany Bogusław Ciok wstrzymał się. Przeciwni sprzedaży do końca pozostali:Leszek Golik, Jarosław Tarasiński, Konrad Sokół, Konrad Kronig,Przemysław Żmijewski, Przemysław Bieniek, Halina Karpińska, Rafał Lewandowski. Ostatnich sześciu wymienionych radnych, jeszcze przed sesją wyraziło swój zdecydowany sprzeciw przeciwko sprzedaży. W przesłanym przez nich oświadczeniu czytamy m.in. „jesteśmy przeciwni forsowanej przez prezydenta propozycji sprzedaży za kwotę 8 milionów złotych udziałów gminy Energetyce Cieplnej. Oceniamy ją negatywnie i uznajemy za desperacką próbę załatania ogromnej dziury budżetowej spowodowanej nieudolną gospodarką finansową prezydenta. Dzisiejszych kłopotów gminy nie rozwiąże jednorazowy zastrzyk finansowy. Pozbywając się dziś udziałów w dobrze prosperującej spółce prezydent rezygnuje ze stabilnego zysku w postaci corocznej dywidendy. Obawiamy się, że kwota ta zostanie przeznaczona na regulowanie bieżących długów gminy i nie spowoduje unormowania istniejącej sytuacji. To przypomina zachowanie bankruta.

Pytamy: panie prezydencie, dlaczego za pana niekompetencje, błędy mieszkańcy mają być pozbawieni szansy na życie w dobrze prosperującym pod względem finansowym i gospodarczym mieście. Wiemy, że grunt pali się panu pod nogami, ale nie zgadzamy się, aby pan swoimi absurdalnymi pomysłami rujnował , niszczył i szkodził dalej naszemu miastu. Nie można czały czas na „ślepo”, tak jak pan to robi, szukać wyjścia z tej dramatycznej sytuacji. Pan nie ma wiarygodnego planu reformy finansów, co więcej już dawno przestał pan panować nad budżetem. Z obawą patrzymy na kolejne pana posunięcia i jeszcze raz mówimy „NIE” dla zbycia udziałów gminy w Energetyce Cieplnej.

Zdanie w sprawie głosowania zmienił Zdzisław Kobierski, przesadzając sprzedaż udziałów Energetyki Cieplnej. Teraz pozostaje czekać, co dalej, bo przecież ta decyzja nie powoduje, że gmina ma już wszystkie problemy za sobą. Dla prezydenta ta decyzja to jednak możliwość „wzięcia oddechu” i pójścia do przodu. Już po sesji rozmawialiśmy z nim o sprzedaży udziałów, ale również reformie oświaty – do tej pory prezydent nie zabierał głosu w tej sprawie. (rozmowa z prezydentem w materiale video, który zamieścimy na naszym portalu już jutro.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama