Oceanika to najbogatsza ekspozycja ryb akwariowych w Polsce. Zebrano tu ryby z rzek, jezior, mórz i oceanów całego świata i w poszczególnych akwariach odtworzono charakterystyczne siedliska, w których żyją.
- Mamy tu 250 tysięcy litrów wody. Jedną z ciekawszych ryb jest sum ludojad, który poznał już smak ludzkiego mięsa – mówi Damian Lewiński, biolog z Oceaniki.
Akwaria zlokalizowane są w kilku salach. Zebrano tu nie tylko ryby świata, ale i charakterystyczną roślinność. Tak jest m.in. w Paludarium ze stworzeniami z Chin, gdzie pośród roślin znajdziemy traszki, kraby i żółwie chińskie.
W Oceanice odtworzono też las namorzynowy z rybami, które, z racji występowania w bardzo płytkim morzu, potrafią przeżyć w częściowym odsłonięciu przez kilka godzin dziennie. Wyjątkowych okazów jest tu jednak więcej.
- To akwarium cieszy się obecnie największą popularnością. Mamy tu żarłacze i sporego rekina dywanowego. Jest to jedyny okaz w Polsce – tłumaczy Damian Lewiński.
Dla najmłodszych zwiedzających przygotowano akwarium dotykowe, w którym można samodzielnie nakarmić ryby.
Kolejną ciekawostką w kompleksie jest prapłaziec, od którego wywodzą się stworzenia czworonożne żyjące na suchym lądzie.
Poza tym, nas miejscu można obejrzeć również rafę koralową, ławicę Lucjanów, czy ryby z jeziora Malawi. Warto zobaczyć także okazy z biotopu azjatyckiego.
Otwartą w sobotę Oceanikę można zwiedzać codziennie.
- Oceanika i cały kompleks czynne są codziennie, od poniedziałku do niedzieli w godzinach od 10 do 18. Wejścia odbywają się co dziesięć minut z przewodnikiem. Każdy zwiedzający wyposażany jest w słuchawkę, by lepiej słyszeć przewodnika – wyjaśnia Agata Domagała z Kompleksu Świętokrzyska Polana.
Wokół kompleksu akwariów powstały też Park Miniatur, Brzozowa Zagroda i kraina zabawy. W obiekcie honorowana jest m. in. Karta Dużej Rodziny.
Napisz komentarz
Komentarze