Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 21 września 2024 07:47
ZOBACZ:
Reklama
Reklama

Są propozycje reformy oświaty. Również likwidacja szkół

Jak już informowaliśmy dzisiaj po południu w Urzędzie Miasta odbyło się spotkanie prezydenta skarżyska Romana Wojcieszka z radnymi miejskimi w sprawie reformy oświaty w naszym mieście. Na ten temat powiedziano już bardzo dużo. Koszta utrzymania placówek oświatowych w Skarżysku są bardzo duże. Prezydent nie krył, że potrzebne będą zmiany. Trudne i bolesne – tak mówią radni miejscy, m.in. Marzanna Łasek z Platformy Obywatelskiej. Na konferencji prasowej przyznał , że plan naprawczy Skarżyska będzie miał sens, jeżeli zajdą niezbędne zmiany i reforma w oświacie. Od kilku tygodni głośno padały również słowa, których wcześniej nie używano : „likwidacja szkoły”. Dzisiaj prezydent przedstawił radnym propozycje zmian. Główne założenia reformy oświaty to: ograniczenie środków finansowych przeznaczonych na prowadzenie placówek oświatowych, zmniejszenie liczby placówek oświatowych i zmniejszenie zatrudniennia.

Radni zapoznali się z kosztami utrzymania oświaty. Wydatki i zobowiązania w 2012 roku w poszczególnych placówkach były mniejsze lub większe. Kilka przykładów: Szkoła Podstawowa nr 1 - koszt blisko 3 miliony 200 tysięcy złotych, Szkoła Podstawowa nr 5 – koszt 3 miliony 250 tysięcy złotych, Zespół Szkół Publicznych nr 1 czyli połączona podstawówka z Gimnazjum nr 1 – koszt blisko 6 i pół miliona złotych, Gimnazjum nr 2 – 3 miliony 130 tysięcy złotych, Gimnazjum nr 3 blisko 2 miliony 900 tysięcy złotych. Mniejsze są koszta utrzymania przedszkoli, np. Przedszkole nr 16 -450 tysięcy złotych, Przedszkole nr 12 – 867 tysięcy złotych.

Prognozowane dane na rok szkolny, który rozpocznie się we wrześniu wskazują na dalsze obniżenie liczby uczniów – o 91 w podstawówkach i 95 w gimnazjach. Są to jednak na razie dane szacunkowe. Na dzisiejjszym spotkaniu nie zapadły oczywiście żadne decyzje. Prezydent Roman Wojcieszek przedstawił natomiast kilka możliwych wariantów zmian w oświacie. Wariantów bolesnych bo zakładających likwidację placówek. Oczywiście do realizacji jest jeszcze daleka droga – zmiany musi zaakceptować większość radnych. Ci na razie zapoznali się z propozycjami i będą musieli podjąć jakieś decyzje. Z rozmów z nami wynika, że jest grupa radnych, która poprze reformę ,bolesną ,ale zdaniem wielu nieuniknioną, są również i tacy, którzy powiedzą likwidacji szkoły kategoryczne „nie”. Sam prezydent mówił na konferencji, że są to decyzje trudne, zwlekał z nimi rozumiejąc trudną sytuację na rynku pracy i chcąc uniknąć zwolnień w szkołach. Sytuacja finansowa miasta, ale również niż demograficzny i szereg innych czynników wydają się przesądzać, że trudnych decyzji nie da się już odłożyć w czasie.

Prezydent zaproponował radnym pod rozwagę trzy warianty zmian. We wszystkich elementem wspólnym jest utworzenie referatu obsługi jednostek oświatowych. Na dzięń 8 lipca 2013 roku w gminnych placówkach oświatowych zatrudnionych jest 28 osób związanych z obsługą księgowa. Koszty wynagrodzeń dla głównych księgowych i pracowników administracyjnych to obciążenie w skali roku około miliona stu tysięcy złotych. W celu ograniczenia wydatków na tę sferę proponuje się utworzenie referatu obsługi jednostek oświatowych. Siedziba referatu mogłaby znajdować się w pomieszczeniach po Szkole Języków Obcych w Zespole Szkół Publicznych nr 1, koszt adaptacji pomieszczeń zamknąłby się w kwocie 10 -15 tysięcy złotych. Sprawną obsługę referatu według wyliczeń władz miasta zapewniłby zespół złożony z 15 osób, jest to o blisko połowę mniej niż obecnie zatrudnionych. Wówczas koszty wynagrodzeń zamknęłyby się w kwocie 750 tysięcy złotych, co przyniosłoby oszczędności w kwocie 400 tysięcy złotych. To zmiana jest wspólna dla wszystkich wariantów, różne są natomiast propozycje likwidacji szkół.

WARIANT 1

Likwidacja Szkoły Podstawowej nr 5 - oddziały przeniesione są do „jedynki” i „trzynastki”.

Likwidacja Szkoły Podstawowej nr 3 – oddziały przenoszone są do „ósemki” i Gimnazjum nr 3, gdzie powstałby nowy Zespół Placówek Oświatowych

Likwidacja Gimnazjum nr 2 – oddziały przechodzą do gimnazjum nr 1 i 3.

Prezydent proponuje również przeniesienie Przedszkoli nr 2, 4, 7 i 12 a także Szkół Podstawowych nr 4 i 9 i Gimnazjum nr 4 podmiotom niepublicznym. I ostatni punkt w tym wariancie utworzenie klas gimnazjalnych w Zespole Placówek Oświatowych na Borze.

W sumie, gdyby taki wariant zyskał poparcie radnych, oszczędności wyniosłyby 7 milionów złotych.

 

WARIANT 2

Likwidacja Szkoły Podstawowej nr 5 i utworzenie Zespołu Placówek z siedzibą w Gimnazjum nr 3 przy ulicy Akacjowej

Przeniesienie Gimnazjum nr 2 , utworzenie zespołu z wspomnianego gimnazjum, Przedszkola nr 1 i Szkoły Podstawowej nr 8 z siedziba w obecnej Szkole Podstawowej nr 8.

Przeniesienie Przedszkoli nr 2, 4, 7 i 12 a także Szkół Podstawowych nr 4 i 9 i Gimnazjum nr 4 podmiotom niepublicznym.

Utworzenie klas gimnazjalnych w Zespole Placówek Oświatowych na Borze.

Wariant drugi daje mniejsze, niż pierwszy oszczędności : 4 i pół miliona złotych.

 

WARIANT 3

Likwidacja Szkoły Podstawowej nr 5 - oddziały przeniesione są do „jedynki” i „trzynastki”

Przeniesienie Gimnazjum nr 2 , utworzenie zespołu z wspomnianego gimnazjum z oddziałami II, Przedszkola nr 1 i Szkoły Podstawowej nr 8 z siedziba w obecnej Szkole Podstawowej nr 8, uczniowie III oddziału przeszliby do Gimnazjum nr 3.

Utworzenie z Gimnazjum nr 3, Przedszkola nr 9 i Szkoły Podstawowej nr 3 Zespołu Placówek Oświatowych, rozważana jest likwidacja podstawówki nr 3.

Przeniesienie Przedszkoli nr 2, 4, 7 i 12 a także Szkół Podstawowych nr 4 i 9 i Gimnazjum nr 4 podmiotom niepublicznym

Włączenie do Zespołu Placówek Oświatowych nr 5, Przedszkola nr 6 w miejsce przekształconego Przedszkola nr 7.

W tym wariancie oszczędności szacowane są na 7 milionów złotych.

Warto podkreślić, że likwidacja placówki nie oznacza ,że wszyscy tracą pracę – pracownicy i nauczyciele przenoszeni są w części do innych szkół, ale nie oszukujmy się liczba etatów zmniejszy się, bo to są te bolesne zmiany, o których radni i prezydent wspominali. To są cały czas propozycje i należy to podkreślić, ale trzeba też uczciwie powiedzieć, że niezależnie od tego na ile oświatę w Skarżysku zreformuje się i jak bolesna będzie ta reforma, środowiska oświatowe muszą się stopniowo przygotowywać na poważne zmiany.

Jak nas poinformowała rzecznik prasowa skarżyskiego magistratu , na dzisiejsze spotkanie,przybyło 15 radnych. Prezydent przedstawił 3 warianty. W tej chwili radni chcą zapoznać się z tymi propozycjami. Kolejne spotkanie z radnymi odbędzie się za tydzień.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama