Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 20 września 2024 09:05
ZOBACZ:
Reklama
Reklama

Tetrapod jak żywy

Najstarsze na świecie ślady Tetrapoda odkryto w kamieniołomie Zachełmie. Od tej pory to jedna z głównych atrakcji gminy Zagnańsk. Dla takiego turystycznego województwa jakim jest świętokrzyskie, to obiekt godny promowania.

Prawdopodobnie to Tetrapod jest najstarszym na świecie czworonożnym zwierzęciem chodzącym po lądzie. Posiadał on cechy pośrednie między rybą, a płazem, poza czterema kończynami krocznymi zakończonymi 7 lub 8 palcami. Powierzchnię jego ciała pokrywały łuski. Z morza wyszedł w okresie środkowego dewonu, czyli około 395 milionów lat temu. Najstarsze na świecie ślady odkryto w Świętokrzyskiem, a dokładnie w kamieniołomie Zachełmie. Dziś możemy zaś spotkać jego maskotkową podobiznę.

- Ta maskotka ma przybliżyć przede wszystkim najmłodszym mieszkancom naszego województwa to odkrycie - mówi wójt gminy Zagnańsk, Szczepan Skorupski.

Pomimo gorąca, wójtowi bycie maskotką bardzo się spodobało.

- Szczerze mówiąc jestem tu drugi raz i bardzo mi się podoba. W przyszłym roku na pewno przyjadę. Już zastanawiam się nad przebraniem za Dęba Bartka - dodaje wójt gminy Zagnańsk, Szczepan Skorupski.

Wszystko po to by promować swoją gminę i zachęcić do jej odwiedzenia. Zwłaszcza, że Zagnańsk ma się czym pochwalić. Poza Dębem Barkiem i śladami Tetrapoda, warto pamiętać także chociażby o ruinach huty „Józef” w Samsonowie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama