Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 września 2024 04:23
ZOBACZ:
Reklama
Reklama

Wodne szaleństwo

W lejka woda to podstawa. Tego dnia w ruch idą plastikowe butelki, węże ogrodowe, naczynia czy też pistolety na wodę – wszystko w czym można zgromadzić ten płyn. Jaki jest tego cel? Każdy doskonale wie. Tradycyjnie już od lat w drugi dzień świąt wielkanocnych, zwany powszechnie śmigusem dyngusem, nawet brzydka pogoda nie przeszkadza nam we wspólnej zabawie i zmoczeniu bliskich.

Woda jest niezbędna do życia. Ma też szczególne znaczenie. Symbolizuje między innymi odrodzenie, jak również oczyszczenie. Z wodą związany jest także lany poniedziałek.

- Trwamy w radości świąt Zmartwychwstania Pańskiego, stąd też w naszej parafii zwykło się stosować akt pokuty zwany aspersją – wyjaśnia ksiądz wikariusz parafii Wolica – Tokarnia pod wezwaniem św. Maksymiliana Marii Kolbego, Łukasz Biś.

Choć aspersja może być stosowana powszechnie, ten akt pokuty nie jest na co dzień używany. W parafii Wolica – Tokarnia, pod wezwaniem św. Maksymiliana Marii Kolbego tradycją stało się już, że tym miłym akcentem księża chcą uczcić drugi dzień świąt Wielkanocnych, zwany powszechnie Śmigusem Dyngusem.

W świeckiej tradycji natomiast, Śmigus Dyngus wywodzi się z pogaństwa. Symbolizuje budzącą się do życia naturę.

Tego dnia lepiej nie wychodzić z domu, jeśli nie chce się być mokrym. Kiedyś dzieci biegały po ulicach, wylewając na siebie całe wiadra wody, dziś święto to obchodzone jest znacznie skromniej. Choć w tym roku pogoda dopisała, pozwalając na chwilę szaleństwa.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama