Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 12 stycznia 2025 10:57
Reklama

Bobrza raczyła pierogami świętokrzyskimi

Gmina Miedziana Góra w minioną niedzielę przyciągnęła wielu fanów tradycyjnej kuchni. Powód? Święto Pieroga Świętokrzyskiego, organizowane w miejscowości Bobrza już po raz czwarty. Było smacznie, wesoło i ludowo.

- Na dzisiejsze święto pieroga przybyło wielu ludzi, co jest efektem takiej ładnej pogody. Zresztą jest to impreza dość znana, tradycyjna i atrakcyjna, bo przecież prezentują się tu zespoły oraz koła gospodyń wiejskich, które robią pierogi. Przyciąga to mieszkańców, ale również gości spoza gminy – mówi Zdzisław Wrzałka, wójt gminy Miedziana Góra.

- To w ogóle magiczne miejsce. Oprócz tego, że mamy zabytek techniki, to jest i Bobrza. Cieszę się, że takie wspaniałe miejsce przyrodnicze jest chociaż raz w roku ożywione. Pojawia się nasze kulinarne dziedzictwo, czyli pierogi świętokrzyskie. Fajne przedsięwzięcie i smaczne, ale też takie pouczające, bo myślę, że wielu z nas zachłysnęło się gastronomią z zachodu, a to, co jest w sercu i żołądku to właśnie pierogi - jedno z bardziej typowych dań polskich – opowiada Jacek Kowalczyk, Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego.

- Zawsze jest tu świetna organizacja, wszystkie elementy potrzebne do sprzedaży i degustacji dla mieszkańców, są przygotowane. To fajna zabawa. Można porozmawiać z sąsiadami, z naszymi koleżankami z innych zespołów ludowych, wymienić się doświadczeniem w robieniu pierogów – odpowiada Ewa Kita, zespół Tumlinianie.

- Jesteśmy tutaj trzeci raz i za każdym razem jest troszeczkę inaczej. Jesteśmy bardzo zadowolone, bo nabieramy doświadczenia, możemy się wykazać kulinarnie, robimy 3-4 rodzaje pierogów, ciasto, chleb ze smalcem i oczywiście naszą tradycyjną nalewkę „pigwówkę” - wyjaśnia Grażyna Grudziecka, kierownik zespołu Jaworzanki.

- Tradycja i kultura powiatu kieleckiego jest bardzo złożona. Jak widzimy w poszczególnych gminach kultywuje się różne tradycje. Miedziana Góra słynie z tego, że jest święto pieroga. Jest to święto cieszące się dużą frekwencją, to prawdziwy piknik rodzinny, gdzie wszyscy mogą przyjechać i miło spędzić czas. Pierogi oczywiście królują, przyrządzane na różne sposoby, przez nasze powiatowe koła gospodyń wiejskich. Pozostaje tylko dobrze się bawić i miło wspominać – podkreśla Michał Godowski, starosta kielecki. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama