Masłowska Biesiada to już tradycja wpisana na stałe w kalendarz imprez kulturalnych gminy Masłów. Podobnie, jak w latach ubiegłych wydarzenie zorganizowano na przełomie wiosny i lata, a duża liczba przybyłych świadczyła o potrzebie tego typu spotkań.
- To jest impreza, która inauguruje letni sezon turystyczny, letni sezon rekreacyjny i kulturalny. To impreza, która skupia dorobek gminy Masłów, jeśli chodzi o zespoły śpiewacze, taneczne, zawsze ma lidera, który występuje na scenie. Co roku organizujemy dyskotekę, która trwa do godziny drugiej w nocy. Żeromszczyzna jest takim centrum kulturalnym i rekreacyjnym w gminie Masłów i myślę, że to ważne, by właśnie tutaj życie tętniło – mówi Tomasz Lato, wójt gminy Masłów.
- To już tradycyjna impreza. Zawsze w czerwcu i przy okazji Sobótek gmina Masłów świętuje i jest to święto dla mieszkańców, ale i nie tylko, bo też dla turystów i kielczan, bo Ciekoty to miejsce położone bardzo blisko Kielc. Przyjeżdża tu sporo osób, co widać. Impreza ma charakter piknikowy, biesiadny i zabawowy, więc i taki jest program – dodaje Krystyna Nowakowska, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Masłowie.
- Dzisiaj chętnie przyjeżdżam do gminy Masłów, gdzie jest bardzo przyjazna władza – jest pan wójt Tomasz Lato, który otwiera się na współpracę, pokazuje problemy, które jesteśmy w stanie rozwiązać wspólnie i to zachęcanie do tego, żebyśmy pokazywali swoją przydatność, taką użyteczność samorządową, użyteczność jako człowieka jest niezwykle istotne, bo to pokazuje innym i zachęca do dużej aktywności – mówi Piotr Żołądek, członek zarządu województwa świętokrzyskiego.
- To jedna z wielu imprez, które organizowane są w gminie Masłów. Od lat obserwuję, jak bardzo aktywne są instytucje kultury i poszczególne osoby odpowiedzialne za kulturę w gminie Masłów. Jestem pod wrażeniem. Bardzo ciekawa propozycja, co widać po zgromadzonych mieszkańcach – mówi senator Krzysztof Słoń.
Tegorocznej Masłowskiej Biesiadzie towarzyszyła wyjątkowo przyjazna atmosfera.
- Każdego samorządowca łączy z drugim samorządowcem przyjaźń i nie tylko z samorządowcem. Staramy się pokazywać władzę przyjazną, otwartą na każdą inicjatywę społeczną, samorządową i z pozycji samorządu województwa zawsze puszczamy taki daleko idący sygnał, że jesteśmy po to, aby współpracować. Bez względu na światopogląd i partie polityczne. Naszym głównym zadaniem jest, żeby jednoczyć ludzi i pobudzać w nich społeczną aktywność – mówi Piotr Żołądek.
- Główne zadanie - czyli aby ludzie się ze sobą zintegrowali, aby poczuli się, że są mieszkańcami tej samej gminy, mają wspólne cele, wspólne możliwości zabawy – to bardzo wszystko jest istotne. W ten sposób przybliżamy się do tych starszych, ugruntowanych demokracji. Ja zawsze zazdrościłem społeczeństwom zachodu, kilkanaście, kilkadziesiąt lat temu, że tam właśnie ludzie potrafią się ze sobą dobrze bawić, spotykać i integrować. Dochodzimy do tego wzorca i to mnie bardzo cieszy. Wszystkim, którzy takie właśnie imprezy i spotkania organizują zawsze przyklaskuję – dodaje senator Słoń.
Dużym zainteresowaniem przybyłych cieszyły się, zorganizowane po raz pierwszy, zawody pod hasłem „pływanie na byle czym”. Drużyny strażackie, biorące udział w potyczkach miały za zadanie skonstruowanie tratwy oraz przepłynięcie nią na drugi brzeg zalewu.
- „Pływanie na byle czym” to coś, co ma nas trochę rozbawić, trochę zaskoczyć i zaangażować ochotnicze drużyny strażackie. Będzie kilka takich tratw przygotowanych i na tym „byle czym” będziemy chcieli przepłynąć jak najszybciej zalew. Będziemy, to znaczy oni będą chcieli. Zobaczymy, jak im się to uda. Oceniać będziemy szybkość, atrakcyjność zrobienia tej tratwy oraz sam wyraz artystyczny – na ile drużyna będzie potrafiła skupić na sobie uwagę widzów – mówi wójt gminy Masłów.
- Ubawiło mnie to bardzo, bo okazuje się, że nie musimy tego oglądać tylko na youtubie, czy na serwisach zagranicznych, ale mieszkańcy gminy Masłów pokazali, że oni również potrafią się doskonale bawić, mają poczucie humoru i dostarczają przy tym dużo rozrywki i zabawy dla obserwatorów – mówi Krzysztof Słoń.
Na tegorocznej Masłowskiej Biesiadzie mogliśmy posłuchać dużo dobrej muzyki oraz zapoznać się z szerokim wachlarzem dorobku artystycznego gminy. Wydarzenie uświetniło widowisko Sobótki przygotowane przez Teatr „Kapitalny” działający przy Szklanym Domu, Zespół Pieśni i Tańca „Ciekoty” oraz Studium Instrumentów Etnicznych.
Napisz komentarz
Komentarze