Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 19 września 2024 18:50
ZOBACZ:
Reklama
Reklama

Z wizytą w Nadleśnictwie Łagów

Nadleśnictwo Łagów może poszczycić się ponad 200-letnią historią. W obecnych granicach działa od 1 stycznia 2007 roku i zarządza niespełna 15 tysiącami hektarów powierzchni. Na jego terenie występuje szeroki wachlarz siedliskowych typów lasów – od borów suchych, poprzez olchy rosnące na mokradłach, po siedliska wyżynne i górskie.

Nadleśnictwo Łagów jest jednym z najstarszych nadleśnictw na terenie Polski. Przez wiele lat działalności rozwijało się ono i zmieniało swoją powierzchnię. Część Świętokrzyskiego Parku Narodowego powstała z terenów byłego Nadleśnictwa Łagów, co wskazuje na ciekawe pod względem przyrody tereny.

- Nadleśnictwo jest położone na terenach bardzo ciekawych pod względem przyrodniczym, geologicznym i turystycznym. Warto powiedzieć, że przez teren nadleśnictwa przebiegają szlaki turystyczne piesze, z których najważniejszy to czerwony szlak biegnący z Gołoszyc w kierunku Kuźniaków oraz kilka rezerwatów na terenie Lasów Państwowych – mówi Andrzej Zagnieński, specjalista służby leśnej w Nadleśnictwie Łagów.

Nadleśnictwo Łagów gospodaruje na niespełna 15 tysiącach hektarów, gdzie prowadzi swoją działalność gospodarczą w pozyskiwaniu drewna, ochrony i hodowli lasu oraz prowadzi ofertę edukacyjną dla dzieci i młodzieży.

- Organizujemy zajęcia dla dzieci i młodzieży z miejscowych szkół, różnego rodzaju konkursy, spotkania, biegi i zajęcia na terenach leśnych, szkółce leśnej – mówi Andrzej Zagnieński.

Celom edukacyjnym służą ścieżka edukacyjna i izba edukacyjna. Na terenie nadleśnictwa można również zobaczyć ślady działalności bobrów, które powoli stają się uciążliwe, przez pozyskiwanie drewna na tamy i żeremia.

- Bobry zaczynają robić spore szkody w lesie. Szczególnie denerwują się na nie rolnicy, którym ich tamy powodują zalania pól uprawnych i łąk położonych w pobliżu rzek – mów Andrzej Zagnieński.

Nadleśnictwo Łagów wchodzi w skład Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska”, w ramach którego realizuje współpracę z wieloma instytucjami i organizacjami.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama