W Polsce umacnia się tendencja do obarczania odpowiedzialnością za biedę samych poszkodowanych. Coraz częściej oceniamy, że wynika to z niezaradności życiowej, bezradności, lenistwa i alkoholizmu - wynika z sondażu CBOS z 2012 roku.
Badacze z Polskiej Akademii Nauk sprawdzili, jak postrzegają ubóstwo różne grupy. Wyniki tych badań, opublikowane w książce "Dyskursy ubóstwa i wykluczenia społecznego", wyraźnie pokazują, że problem biedy jest w Polsce przemilczany. Na temat sytuacji w skarżysku rozmawiamy z dyrektorką Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej (zobacz wideo).
Z wywiadów przeprowadzonych z osobami dotkniętymi tym problemem wynika, że najtrudniejszym doświadczeniem życia w ubóstwie są dla wielu negatywne reakcje otoczenia - czytamy w "Gazecie Wyborczej". Często spotykają się oni z lekceważeniem i pogardą, a na co dzień towarzyszy im niepewność i strach. "To przejmujące, gdy ludzie opowiadają, że nawet wchodząc do sklepu, czują się gorsi, na starcie podejrzani, że mogą coś ukraść" - mówi prof. Elżbieta Tarkowska, socjolog.
Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie INTERIA.PL, Polacy najbardziej boją się utraty pracy (51 proc.), choroby własnej (40 proc.), głodowej emerytury (39 proc.) oraz choroby najbliższych (33 proc.).
Napisz komentarz
Komentarze