W ubiegłym roku w wypadkach na świętokrzyskich drogach zginęło 136 osób, aż 483 podjęły próby samobójcze, 236 osobom się to udało. Niestety na razie nic nie wskazuje na to, by sytuacja zaczynała się poprawiać, bo w tym roku mamy już ponad 200 prób samobójczych. A to dopiero maj.
Tylko minionej doby doszło do czterech prób samobójczych, dwie okazały się skuteczne.
W ramach rozpoczętej w środę kampanii „Bo życie ma sens...”, obejmującej całe województwo, promowany będzie m. in. specjalnie uruchomiony telefon zaufania. Pod bezpłatnym numerem 195 25 przez całą dobę dyżurować będą specjaliści, profesjonalnie zajmujący się udzielaniem wsparcia osobom w kryzysach emocjonalnych.
Specjalnie powołana w urzędzie wojewódzkim grupa robocza podjęła już szereg działań w celu zmniejszenia liczby samobójstw w regionie. Wydano m. in. broszurę i plakat z informacjami teleadresowymi o placówkach udzielających fachowego wsparcia. Wzmocniono w tym zakresie współpracę z gminami. Jest to konieczne, bo jak wynika z ubiegłorocznych statystyk, częściej próby samobójcze podejmują osoby zamieszkujące tereny wiejskie. Najczęściej są to mężczyźni. Grupy wiekowe, w których zdarza się najwięcej samobójstw to 21-30 i 51-60 lat. Problemy, które mogą być przyczynami samobójstw ukazuje towarzyszący kampanii spot telewizyjny.
Spot, który emitowany będzie od środy, na zlecenie urzędu wojewódzkiego, wyprodukowała nasza telewizja. Także w nim można znaleźć informację o numerze telefonu zaufania 195 25, pod którym osoby w kryzysie przez całą dobę znajdą pomoc.
Napisz komentarz
Komentarze