reklama

reklama

/>

Onkolodzy stawiają na leczenie oszczędzające w raku piersi

Onkolodzy stawiają na leczenie oszczędzające w raku piersi

Z roku na rok wzrasta liczba zabiegów mastektomii z jednoczesną rekonstrukcją piersi. W ubiegłym roku w Świętokrzyskiego Centrum Onkologii wykonano około 100 takich operacji. Przez dwa dni o nowoczesnej chirurgii piersi dyskutują w Kielcach specjaliści z całej Polski.


Nowoczesne leczenie raka piersi – tematem warsztatów dla chirurgów onkologów z całej Polski. W Świętokrzyskim Centrum Onkologii, dyskutują i uczą się najlepszych metod mastektomii z jednoczesną rekonstrukcją piersi. Obecnie amputacje piersi wraz z węzłami chłonnymi pachy wykonuje się coraz rzadziej, priorytetem jest leczenie oszczędzające.

- Są to procedury bezpieczne nie opóźniają całego leczenia onkologicznego – mówi  dr n. med. Artur Bocian – specjalista chirurgii onkologicznej, ŚCO.

Z roku na rok wzrasta liczba zabiegów mastektomii z jednoczesną rekonstrukcją piersi. W ubiegłym roku chirurdzy ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii wykonali około 100 takich operacji. Podczas jednego zabiegu usuwany jest guz piersi i jednocześnie wszczepiane są implanty.

- Dzięki temu pacjentka szybciej wraca do zdrowia, łatwiej jej przejść do dalszych etapów chemio czy radioterapii jest to ważne, aby pomóc pacjentce odnaleźć się w tej trudnej dla niej sytuacji – mówi  dr n. med. Artur Bocian – specjalista chirurgii onkologicznej, ŚCO.

- To była cena życia – tak o konieczności usunięcia piersi mówi Halina Cecot, ponad 30 lat temu miała mastektomię, po dwudziestu latach lekarze przeprowadzili u niej rekonstrukcję piersi. To najlepsze co może spotkać pacjentki – dodaje.

- Bardzo ważne ponieważ pamiętam ten czas kiedy po operacji dotknęłam to miejsce i ono było płaskie, to był tak silny szok, ze pamiętam go do dzisiaj – mówi Halina Cecot, honorowy prezes Świętokrzyskiego Klubu "Amazonka".

Leczenie oszczędzające w raku piersi w Świętokrzyskim Centrum Onkologii prowadzone jest od 2011 roku. Wskazaniem do tego typu zabiegu są niewielkie guzy nowotworowe, problemem nadal jest późna zgłaszalność pacjentek na badania.

Dlatego tak ważna jest profilaktyka. W Świętokrzyskim Centrum Onkologii rocznie z powodu raka piersi leczonych jest około 600 kobiet. Większości z nich oferowane jest leczenie oszczędzające. Rocznie w Polsce diagnozę „rak piersi” słyszy 16 tys. kobiet.

Sport

Instagram

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •