reklama

reklama

/>

"To wizerunkowe seppuku"

"To wizerunkowe seppuku"

Ryszard Czarnecki w środę został odwołany z funkcji wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Decyzja zapadła w związku z wypowiedzią na temat Róży Thun po jej udziale w programie niemieckiej telewizji. Zebraliśmy dla państwa komentarze świętokrzyskich polityków.

 „Podczas II Wojny Światowej mieliśmy szmalcowników, a dzisiaj mamy Różę von Thun und Hohenstein”.

Decyzja Parlamentu Europejskiego to pokłosie tych słów Ryszarda Czarneckiego, wypowiedzianych dla portalu Niezależna.pl po emisji reportażu francusko – niemieckiej telewizji Arte na temat sytuacji w Polsce.

O demokrację w Polsce walczyliśmy od dekad, a oni (PiS) chcą to wszystko zniszczyć. Jak tak dalej pójdzie, w Polsce nastanie dyktatura (...) Jak się raz zniszczy demokrację i wolność, to nie wiem jak to odbudować (...) Jestem przekonana, że PiS chce wyprowadzić Polskę z Unii Europejskiej – mówiła w programie Róża Thun.

Odwołania Ryszarda Czarneckiego z funkcji wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego domagali się liderzy czterech grup politycznych. W środę głosami 447 eurodeputowanych Ryszard Czarnecki stracił stanowisko.

- Okazało się, że Parlament Europejski miesza się również w te kwestie związane z wolnością słowa i z oceną wyrażoną przez polskich polityków. To precedens, który nie przysłuży się dobrej opinii o Unii Europejskiej. (...) Prawdopodobnie wpływ naszych przeciwników w UE był tak znaczny, że również ta niewłaściwa decyzja została podjęta. Liczę na to, że pan Ryszard Czarnecki będzie dalej bezkompromisowo bronił interesów naszego kraju, dobrego imienia Polaków i całego naszego narodu – tak sprawę komentuje Krzysztof Słoń, senator PiS.

Z kolei Marzena Okła – Drewnowicz (PO) mówi o "wizerunkowym seppuku".

- To skandaliczne, żeby Polak tak mówił o Polaku. Przez Ryszarda Czarneckiego i politykę PiS cały świat dowiedział się, że w ogóle byli polscy szmalcownicy. To seppuku wizerunkowe, niepowetowana strata wizerunkowa dla całego narodu, którą niestety zafundował nam rząd Prawa i Sprawiedliwości.

Wybór nowego wiceprzewodniczącego zaplanowano na kolejną sesję PE.

Sport

Instagram

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •