reklama

reklama

/>
Agnieszka Rokita

Agnieszka Rokita

URL strony:

Miliony na nowy sprzęt i plany budowy parkingu przy ŚCO

Nowe kardiomonitory, aparatura do znieczuleń i laparoskopii, a także ultrasonografy. 25 milionów złotych na zakup sprzętu trafi do Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Umowę w tej sprawie podpisali marszałek województwa świętokrzyskiego i dyrektor placówki prof. Stanisław Góźdź.  W planach jest również budowa nowego parkingu na terenie centrum.


Lekarze ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii dzięki temu sprzętowi każdego dnia ratują ludzkie życie. Niestety niektóre aparaty mają nawet 25 lat, przyszedł czas na ich wymianę. Wartość projektu to ponad 25 milionów złotych, 20 milionów pochodzi z unijnego dofinansowania. Na liście zakupów niemal 90 pozycji.

- Nowe kardiomonitory, aparatura do znieczuleń i laparoskopii, a także ultrasonografy. Sprzęt trafi do wszystkich klinik ŚCO, a jest ich 12 - mówi prof. Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

Podpisanie umowy na dofinansowanie zakupów w Świętokrzyskim Centrum Onkologii było możliwe dzięki wsparciu z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa świętokrzyskiego.

- To największy tegoroczny projekt wsparcia naszych szpitali. Do tej pory z budżetu województwa i RPO przekazaliśmy już 100 milionów złotych - mówi Adam Jarubas, marszałek województwa świętokrzyskiego. 

Projekt zostanie zrealizowany do końca stycznia 2019 roku. Dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii poinformował również o planach budowy parkingu wielopoziomowego na ternie szpitala.

- Parking byłby połączony tunelami z ŚCO, co pozwoli pacjentom w złym stanie dotrzeć za pomocą wózków do rejestracji czy poszczególnych klinik - mówi prof. Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

W tej chwili do dyspozycji pacjentów i odwiedzających szpital jest 900 miejsc postojowych, na nowym parkingu mogłoby powstać 200 kolejnych.  Koszt budowy jednego miejsca parkingowego to nawet 30 tysięcy złotych.

Dyrekcja szpitala przypomina, że pacjenci przyjeżdżający do centrum na leczenie nie muszą płacić za postój na parkingu. Bilet pobrany przy wjeździe należy podbić w gabinecie lekarskim i można go anulować w punkcie obsługi  parkingu w budynku głównym Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.
„Z orszakiem króla Kazimierza Wielkiego”. Relacja z obchodów XIX Kuźnic Koneckich

XIX Kuźnice Koneckie odbyły się 7 lipca, rozpoczął je rajd rowerowy ze Stadnickiej Woli do Maleńca. Uczestnicy mieli do pokonania ponad 40 km, po drodze odwiedzali kolejne miejsca gdzie odbywało się tegoroczne święto powiatu koneckiego. Kuźnice Koneckie przebiegały pod hasłem „Z orszakiem króla Kazimierza Wielkiego”, nawiązywało ono do historii związanej z wizytą monarchy w Fałkowie i Rudzie Malenieckiej.

Różnorodność zapachów i barw. Ogród Botaniczny częściowo otwarty dla zwiedzających

Kielecki Ogród  Botaniczny częściowo otwarty dla zwiedzających, przez trzy dni w tygodniu. Miłośnicy przyrody mogą podziwiać różnego rodzaju gatunki roślin, krzewów i kwiatów,  pogrupowanych w tematyczne kolekcje.


Piękne widoki, a także różnorodność zapachów i barw. Kielecki Ogród Botaniczny u stóp Karczówki otwarty dla zwiedzających. Na razie udostępniona została tylko cześć ekspozycji przez trzy dni w tygodniu  - w piątek, sobotę i niedzielę. Na sześciu hektarach posadzono tysiące roślin, pogrupowanych w tematyczne kolekcje. Jest  4600 róż w piętnastu odmianach, na wrzosowisku jesienią zakwitnie 80 rodzajów tego gatunku. Są też rośliny cebulowe i zioła.

Idea budowy Ogrodu Botanicznego w Kielcach ma już ponad 50 letnią historię. Pierwsze nasadzenia kolekcji drzew i krzewów rozpoczęły się w 2010 roku, ale na efekt końcowy trzeba jeszcze długo zaczekać  - mówi kierownik ogrodu Katarzyna Socha.

Poszczególne kolekcje i działy oddzielone zostały systemem dróg  i ścieżek,  jest też gdzie usiąść i odpocząć. Ogród Botaniczny to będzie nie tylko wizytówka Kielc, ale przede wszystkim miejsce dla kielczan – mówi prezydent Wojciech Lubawski.

Geopark Kielce przy tworzeniu ogrodu botanicznego od początku współpracował z  Uniwersytetem Jana Kochanowskiego. To jego naukowcy tworzyli koncepcje doboru roślin i drzew. Ogród to również  teren badań przyrodników.

W ogrodzie botanicznym wciąż trwają prace budowlane. W południowej części, na niemal pięciu hektarach powstaną oczka wodne, a także siedmiometrowy wodospad i alpinarium. Udostępnioną część ekspozycji będzie można zwiedzać do 14 października.

Subskrybuj to źródło RSS

Sport

Instagram

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •