reklama

reklama

/>

Mężczyźni przekonują panie do badań profilaktycznych

Mężczyźni przekonują panie do badań profilaktycznych

Wyjazdy cytobusu, bezpłatny transport na badania, a także spotkania edukacyjne. Specjaliści ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii wyruszają w teren i wszelkimi sposobami przekonują kobiety do badań. W ramach profilaktyki raka szyjki macicy przekonują też mężczyzn, że mają ogromny wpływ na zachorowania.

Wiemy jak leczyć raka, ale wciąż potrzebne są działania profilaktyczne – podkreślają lekarze. W Centrum Edukacyjnym Szklany Dom w Ciekotach, kilkunastu mężczyzn uczestniczyło w spotkaniu poświęconym profilaktyce raka szyjki macicy. Mimo, że na ten nowotwór chorują kobiety, to właśnie mężczyźni mają ogromny wpływ na zachorowania.

- Mówimy po pierwsze o kulturze seksualnej, a także o tym, że to mężczyźni jako głowy rodziny mogą mieć wpływ na decyzje kobiet czy wziąć udział w badaniu, bo rak to często problem całych rodzin - mówi Małgorzata Wojtczak, pediatra, Samorządowy Zakład Podstawowej Opieki Zdrowotnej w Chęcinach.

Świętokrzyskie Centrum Onkologii od września  zeszłego roku prowadzi kampanię „Być świadomą kobietą - wsparcie profilaktyki raka szyjki macic”. Jednym z elementów projektu są spotkania edukacyjne dla kobiet i mężczyzn w całym regionie. Do organizacji jednego z nich przyłączyła się gmina Masłów.

- Profilaktyka dotycząca raka w naszej gminie jest już dosyć powszechna, często przyjeżdżają mammobus czy cytobus, ale wciąż wiele kobiet trzeba przekonać do tych badań - mówi Tomasz Lato, wójt gminy Masłów.

Na spotkaniu panowie dowiadują się, jak dbać o zdrowie swoje i swojej partnerki, otrzymują również informacje dotyczące badań profilaktycznych oraz materiały edukacyjne. Chodzi o przekonanie kobiet do częstszego wykonywania badań profilaktycznych. Jacek Rzędowski ma kogo przekonywać, dlatego zdecydował się uczestniczyć w tym spotkaniu.

- To dobry pomysł, by to mężczyźni przekonywali kobiety do badań, warto zanim będzie za późno - podkreśla Jacek Rzędowski.

Kampania "Być świadomą kobietą - wsparcie profilaktyki raka szyjki macicy" realizowana jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego województwa świętokrzyskiego. Potrwa do sierpnia przyszłego roku.

Sport

Instagram

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •