reklama

reklama

/>

W Bodzentynie uczczono pamięć „Żołnierzy Wyklętych”

Bóg, Honor, Ojczyzna – to najważniejsze słowa, które przyświecały Żołnierzom z podziemia niepodległościowego w nierównej walce o wolną Polskę. 3 marca w Szkole Podstawowej w Leśnej uczczono pamięć „Żołnierzy Wyklętych” nazywanych przez wielu Bohaterami Niezłomnymi.

Uroczyste obchody pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Gminie Bodzentyn rozpoczęły się 3 marca w SP w Leśnej. W uroczystości udział wzięli: Poseł RP Anna Krupka, Senator RP Krzysztof Słoń, Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn Dariusz Skiba, Urszula Oettingen Prezes Stowarzyszenia Siekierno Nasza Ojczyzna, radni, sołtysi, przedstawiciele placówek oświatowych oraz inni znamienici goście.

Na początku spotkania Burmistrz Dariusz Skiba serdecznie przywitał wszystkich uczestników obchodów: Wasza dzisiejsza obecność tutaj jest potwierdzeniem, że nie jest Wam obojętna historia Polski i chcecie wiedzę o przeszłości przekazywać dalej - z pokolenia na pokolenie – dodaje.

Dzień 1 marca od 2011 r. na mocy ustawy sejmowej jest polskim świętem państwowym poświęconym pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, którzy zdecydowali się na nierówną walkę o wolną i niezależną Polskę.

Samorząd Miasta i Gminy w Bodzentynie, Stowarzyszenie Siekierno Nasza Ojczyzna oraz SP w Leśnej, którzy byli organizatorami wydarzenia, zadbali o bogaty i obszerny program artystyczny. Podczas obchodów swój wykład dotyczący „Żołnierzy Wyklętych” wygłosił dr Ryszard Śmietanka-Kruszelnicki z IPN Delegatury w Kielcach, następnie Piotr Kita zaprezentował uczestnikom bogatą prezentację multimedialną. O program artystyczny zadbali uczniowie ze Szkoły w Leśnej, którzy przygotowali przedstawienie „w hołdzie Żołnierzom Wyklętym”. Na koniec swój patriotyczny występ ukazali gościom członkowie zespołu pieśni i tańca „Leśnianie”.

Obchody na terenie samorządu celebrowano już po raz szósty. W tym roku wydarzenie realizowane jest w ramach rządowego programu „Niepodległa”. Patronat nad obchodami objęli: Wojewoda Świętokrzyski Agata Wojtyszek oraz kielecka Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej.

opracowanie: Artur Olszewski UMiG Bodzentyn

Sport

Instagram

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •