reklama

reklama

/>

Kolejne wielkie odkrycie paleontologiczne w naszym regionie

Kolejne wielkie odkrycie paleontologiczne w naszym regionie

W Płuckach koło Łagowa odkryto szczątki – dunkleosteusa – największego na świecie okazu ryby pancernej z okresu dewonu. O swoich sensacyjnych badaniach poinformował dr Piotr Szrek z Państwowego Instytutu Geologicznego.

Góry Świętokrzyskie po raz kolejny stały się areną spektakularnych odkryć paleontologicznych. W Płuckach w gminie Łagów znaleziono  szczątki pancernej ryby – dunkleosteusa. Odkrycia dokonał pochodzący z Kielc doktor Piotr Szrek, paleontolog z Państwowego Instytutu Geologicznego. Jeden z trzech osobników mógł mieć nawet siedem metrów długości, to największy znany na świecie okaz tego drapieżnika z czasów dewonu.

Pierwsze szczątki prehistorycznej ryby dr Piotr Szrek znalazł  tu 20 lat temu, od tego czasu wraz z innymi naukowcami prowadził badania. Pojawiły się już dwie publikacje naukowe o tym odkryciu, niebawem informacja o nim ukaże się na łamach czasopisma National Geographic. W Płuckach też głośno mówi się na ten temat. Dla mieszkańców było to duże zaskoczenie.

370 mln lat temu tu było morze, teraz dzięki odkryciu dunkleosteusa Łagów może sporo zyskać. O planach na promocję Łagowa mówiono podczas konferencji poświęconej odkryciu prehistorycznego drapieżnika.  Władze gminy już szukają źródeł sfinansowania  inwestycji. W gminie mogłoby powstać Centrum Edukacji o Prehistorii, ale to nie jedyny pomysł.

- Mogą to być ścieżki dydaktyczne, moglibyśmy przeprowadzić szkolenia dla mieszkańców, którzy oprowadzaliby turystów po atrakcjach w naszej gminie - mówi Paweł Marwicki, burmistrz Łagowa.

Podkreślano również unikatowość tego odkrycia i jego znaczenie dla badań dziejów Ziemi.

- To pierwsze pewne znalezisko na terenie Europy, jest to efekt wielu lat pracy, która pozwoliła określić wszystkie cechy - mówi dr Piotr Szrek, paleontolog z Państwowego Instytutu Geologicznego.

Swoją pomoc w promocji tego znaleziska już dziś oferują pracownicy Centrum Geoedukacji w Kielcach. Pod koniec lutego w Muzeum Geologicznym w Warszawie planowana jest wystawa prezentująca szczątki pancernej ryby odkryte w Płuckach koło Łagowa.  

Sport

Instagram

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •