reklama

reklama

/>

Rozpoczął się egzaminacyjny maraton w gimnazjach

Rozpoczął się egzaminacyjny maraton w gimnazjach

Od części humanistycznej rozpoczął się egzamin gimnazjalny. W województwie świętokrzyskim przystąpiło do niego ponad 11 tysięcy uczniów. Przez trzy dni będą musieli wykazać się wiedzą, którą zdobyli w trakcie nauki w gimnazjum. Ważny jest wynik egzaminu, im lepszy tym uczeń ma większe szanse na dostanie się do upragnionego liceum.

To ich pierwszy poważny egzamin w życiu. Sprawdzian wiedzy po trzech latach nauki w gimnazjum.

- Dzisiaj ten stres jest mniejszy, chce napisać dobrze i dostać się do dobrej szkoły – mówi Mateusz Guźniczak, uczeń III klasy gimnazjum.

Do egzaminu gimnazjalnego w województwie świętokrzyskim przystąpiło w środę ponad 11 tysięcy uczniów. Na początek, część humanistyczna. 

- Ja jestem raczej humanistką i dzisiaj się nie stresuję, ale jutro na części matematycznej, stres będzie większy – mówi Hanna Cedzyńska.

Od godziny 9.00 uczniowie rozwiązywali zadania z historii i wiedzy o społeczeństwie, dwie godziny później  z języka polskiego. Każdy liczył na to, że na każde pytanie będzie znać odpowiedź.

- Liczę na pytania do tekstu źródłowego, ponieważ z tekstu zawsze można coś wywnioskować - mówi Krzysztof Jarosz, uczeń gimnazjum.

Egzamin kończący gimnazjum to przepustka do upragnionej szkoły średniej. Wynik jest brany pod uwagę podczas rekrutacji, im więcej punktów, tym większe szanse na dostanie się do wymarzonego liceum czy technikum. Jaka jest recepta na napisanie testu.

- Zawsze radzimy, że nie jest wskazany pośpiech, to co w głowie to należy przelać na papier i będzie dobrze - mówi Anna Górska, dyr. SP 34 z klasami gimnazjalnymi.

W związku z reformą edukacji jest to przedostatni test wiedzy w gimnazjach. Ostatni uczniowie napiszą za rok. Potem, egzamin gimnazjalny zastąpi ten na zakończenie 8-letniej szkoły podstawowej. Dla wielu szkół może to być duże wyzwanie organizacyjne.

- W przypadku naszej szkoły będą to dwa roczniki, ale dzięki temu, że mamy dwa budynki to nie powinno być dużych problemów - mówi Anna Górska, dyr. SP 34 z klasami gimnazjalnymi.

To dopiero początek egzaminacyjnego maratonu w gimnazjach. W czwartek uczniowie klas trzecich sprawdzą swoją wiedzę z biologii, chemii oraz geografii, a drugiej części z matematyki. Z kolei w piątek młodzież będzie musiała wykazać się znajomością  języka obcego, zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym. Wyniki egzaminu gimnazjalnego będą znane 15 czerwca.

Sport

Instagram

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •