reklama

reklama

/>

Samorząd województwa lobbuje na rzecz kolei

Samorząd województwa lobbuje na rzecz kolei

Samorząd województwa lobbuje za budową kolejowego odcinka Tumlin – Wąsosz Konecki i modernizacją trasy numer 25. W Urzędzie Marszałkowskim w czwartek odbyło się spotkanie dotyczące koncepcji połączenia naszej sieci kolejowej z Centralnym Portem Komunikacyjnym. Jedno jest pewne w tej sprawie potrzebne jest porozumienie ponad podziałami politycznymi.

Parlamentarzyści, przedstawiciele wojewody świętokrzyskiego, Polskich Linii Kolejowych i Przewozów Regionalnych spotkali się w Urzędzie Marszałkowskim, by ramię w ramię z samorządem lobbować na rzecz budowy kolejowego odcinka Tumlin – Wąsosz Konecki i modernizacją trasy numer 25.  To kluczowe inwestycje w ramach koncepcji połączenia sieci kolejowej naszego regionu z Centralnym Portem Komunikacyjnym, który ma powstać między Warszawą i Łodzią.

- Niedługo będą modyfikowane programy budowy infrastruktury i ważne, aby  te projekty się w nich znalazły – mówi Adam Jarubas, marszałek województwa świętokrzyskiego.

Pierwszym krokiem jest podpisany w środę przez marszałków województw świętokrzyskiego i łódzkiego list intencyjny o współpracy na rzecz modernizacji linii 25 i rozbudowy odcinka Tumlin – Wąsosz  Konecki. Celem jest przygotowanie dokumentacji przedprojektowej do tych inwestycji.

- Do tej pory tak się działo w przypadku łącznicy Czarnca – Włoszczowa, że województwo współfinansowało przygotowanie dokumentacji, ale później realizatorem tej inwestycji było PLK, które jest inwestorem. Potrzebne jest przekonanie ministrów do wpisania tych inwestycji na listę najważniejszych projektów dla kraju – dodaje Adam Jarubas, marszałek województwa świętokrzyskiego.

Dlatego potrzebne jest porozumienie ponad podziałami politycznymi. Deklaracje chęci współpracy w imieniu Krzysztofa Lipca posła Prawa i Sprawiedliwości złożył Marcin Perz – prezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice. Świętokrzyscy posłowie obecni na spotkaniu zadeklarowali chęć powołania specjalnego zespołu parlamentarnego, który ponad podziałami będzie zabiegać o wpisanie tych inwestycji  do Krajowego Programu Kolejowego.

W tej chwili w naszym regionie realizowane są cztery inwestycje objęte Krajowym Programem Kolejowym, na liście rezerwowej  jest budowa linii kolejowej na odcinku Końskie – Skarżysko-Kamienna. Modernizacja linii 25 i rozbudowa odcinka Tumlin – Wąsosz Konecki pozwoliłyby na szybkie włączenie się do Centralnej Magistrali Kolejowej i dojazd z Kielc do Warszawy w 1 godzinę i 15 minut, a do planowanego Centralnego Portu Komunikacyjnego w godzinę.

Sport

Instagram

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •