reklama

reklama

/>

W Muzeum Dialogu Kultur młodzi i starsi pisali listy w obronie więźniów sumienia

W Muzeum Dialogu Kultur młodzi i starsi pisali listy w obronie więźniów sumienia

W czwartek odbył się Maraton Pisania Listów Amnesty International, który mobilizuje ludzi na całym świecie do przeciwstawienia się naruszeniom praw człowieka. Zorganizowano też ”Żywą Bibliotekę”, w której można było spotkać się twarzą w twarz z osobami, które czują się dyskryminowane.

Napisz list. Zmień życie tych, którzy każdego dnia narażają je w obronie praw człowieka czy wolności przekonać . W Muzeum Dialogu Kultur w czwartek odbył się Maraton Pisania Listów Amnesty International  w sprawie bohaterów z dziesięciu krajów świata, między innymi z  Chin, Jamajki czy Finlandii.  Młodzież z Zespołu Szkół Przemysłowych w Kielcach wzięła w obronę człowieka z  Madagaskaru, skazanego za ochronę zagrożonego lasu deszczowego.

- Chce pokazać, że mogę mieć wpływ na  tę czy wiele innych spraw  i chce pomóc temu człowiekowi – mówi Bartosz Czerwiński.

Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka. W ubiegłym roku w Polsce napisano ponad 350 tysięcy listów w obronie tych, którzy są niesłusznie skazani  czy represjonowani.

-  Zawsze warto spróbować, jednostka niewiele może zrobić, ale jeśli zrobimy to razem to może uda się coś uzyskać – mówi Katarzyna Kruzel.

Można było napisać list w obronie pokrzywdzonych, ale również porozmawiać z tymi którzy odczuwają skutki stereotypowego myślenia, dyskryminacji czy wykluczenia. Celem organizacji Żywej Biblioteki jest przede wszystkim tworzenie przestrzeni dialogu i porozumienia.

- Wiele osób, które mijamy na ulicy doświadczają dyskryminacji , przemocy czy stereotypowego myślenia i stąd pomysł, żeby wspólnie z maratonem zorganizować „Żywa Bibliotekę” – mówi Barbara Biskup, Regionalne Centrum Wolontariatu.

Agnieszka Caban, kierownik Muzeum Dialogu Kultur tym razem również w roli „Żywej książki”. Z pochodzenia jest Romką i nie raz spotkała się z dyskryminacją.

- Ktoś po prostu kierował się takim wyświechtanym stereotypem bardzo negatywnym  - mówi Agnieszka Caban

Wśród „Żywych Książek” byli przedstawiciele mniejszości – narodowych, etnicznych, religijnych czy seksualnych. Takie spotkania twarzą z twarz z  „czytelnikiem” pomagają  poznać i zrozumieć to co nas różni .

Julia pochodzi z Ukrainy, mówi, że nasza wspólna historia  powinna być nauką, a nie powodem do rozliczeń.  Były też rozmowy o Bogu.

- Czasami zderzam się z taką rzeczywistością, że ludzie postrzegają go i traktują bardzo przedmiotowo, a on jest taki przepiękny - mówi  Martyna Myślińska.

- Dla mnie jest to niesamowite, jak taka młoda osoba może mieć taką wiarę, zobaczyć to i usłyszeć jest niesamowite – mówi  Maciej Kasprzyk.

Organizatorami  Maratonu Pisania Listów Amnesty International i spotkania w „Żywej Bibliotece” były Muzeum Dialogu Kultur i Regionalne Centrum Wolontariatu w Kielcach

Sport

Instagram

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •