reklama

reklama

/>

Rusza pilotażowy program edukacji wojskowej dla studentów – Legia Akademicka

Rusza pilotażowy program edukacji wojskowej dla studentów – Legia Akademicka

Pokaz broni strzeleckiej, umundurowania i możliwość strzelania na symulatorze Śnieżnik – to tylko część atrakcji, które towarzyszyły inauguracji Legii Akademickiej na Politechnice Świętokrzyskiej.

Legia Akademicka to pilotażowy program ochotniczego szkolenia wojskowego dla studentów przygotowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej w porozumieniu z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Dla młodych ludzi to okazja do zapoznania się ze specyfiką służby wojskowej, dla wojska to szansa na zwiększenie rezerw i  pozyskanie fachowców.

-  Drugi cel to zaangażowanie studentów w kwestie obronności kraju - mówi Grzegorz Matyasik, doradca Ministra Obrony Narodowej

Szkolenie w Legii Akademickiej podzielono na dwie części. Na początek teoria. To 30 godzin wykładów na uczelniach. Na Politechnice Świętokrzyskiej prowadzić je będą wojskowi z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych.

- Będziemy często pojawiać się tutaj na uczelni, ale również będziemy zapraszać studentów do nas na obiekty wojskowe - mówi ppłk. Piotr Polak, Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych

Część praktyczna programu prowadzona będzie w jednostkach wojskowych i na poligonach. Do wyboru szkolenie podstawowe i szkolenie podoficerskie, zakończone przysięgą wojskową. Do Legii Akademickiej przystąpiło 60 studentów Politechniki Świętokrzyskiej. Po ukończeniu szkolenia mogą zostać w rezerwie lub kontynuować naukę.  

- Przewidujemy, że docelowo rozwinięty będzie moduł oficerski tak, żeby student mógł zdawać egzamin na oficera rezerwy, mogą tez przystąpić do WOT - mówi Grzegorz Matyasik, doradca Ministra Obrony Narodowej

Do programu mogą również przystąpić studenci innych uczelni w regionie. Rekrutację do końca stycznia prowadzić będzie samorząd studentów Politechniki Świętokrzyskiej.

Legia Akademicka nawiązuje do ochotniczej formacji wojskowej utworzonej 11 listopada 1918 roku. Dziś te tradycje podtrzymuje Stowarzyszenie Legia Akademicka, partner programu Ministerstwa Obrony. Do tej pory w 59 uczelniach państwowych i wojskowych  z całej Polski utworzono ponad 180 grup, w których na szkolenia w Legii Akademickiej zgłosiło się prawie 5 tysięcy studentów.

Sport

Instagram

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •