reklama

reklama

/>

Mieszkańcy regionu uczcili 150. rocznicę urodzin Józefa Piłsudskiego

Mieszkańcy regionu uczcili 150. rocznicę urodzin Józefa Piłsudskiego

150. rocznicę urodzin Józefa Piłsudskiego w Kielcach uczczono na Placu Wolności. Wojewoda świętokrzyski, zastępca prezydenta Kielc, delegacja z Wilna i uczniowie  złożyli kwiaty przy pomniku marszałka. Kielce mają honor i obowiązek w sposób szczególny pamiętać o tym wielkim Polaku – powiedział Andrzej Sygut.

- Marszałek Piłsudski kochał to miasto , tu była pierwsza stolica to czym są dzisiaj Kielce to jego zasluga, bo to on zainstalował tutaj siedzibę województwa kieleckiego.

- W całym regionie odbywają się różne inscenizacje, pokazy, które czczą Józefa Piłsudskiego i myślę, że ważne jest to, abyśmy byli razem z młodzieżą, która dalej będzie te pamięć o Józefie Piłsudskim niosła w Zycie – dodaje Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski.

W uroczystościach przy pomniku marszałka uczestniczyły również grupy rekonstrukcyjne i młodzież  z VII Liceum Ogólnokształcącego im. Józefa  Piłsudskiego. Dziś w ten sposób możemy pokazać, że jesteśmy patriotami mówi Hubert Jop.

- Pamięć za poległych czy to żołnierzy czy dowódców, którzy za to abyśmy mogli dzisiaj tutaj się stawić i żyć w wolnym kraju – powiedział Hubert Jop, uczeń VII LO im.  J. Piłsudskiego.

Mamy czasem w historii szczęście do ludzi wybitnych, którzy są szczerze oddani Polsce i potrafią przewidywać konsekwencje różnych działań. Taki był Józef Piłsudski – podkreśla historyk Zbigniew Kowalski. Marszałek przewidział, że polityka Adolfa Hitlera doprowadzi do II Wojny Światowej, i że Niemcy dogadają się z Sowietami. Jednak w 1926 roku Józef Piłsudski doprowadził do puczu, o tym też nie powinniśmy zapominać  – dodaje historyk.

- Zamach majowy doprowadził do zmiany demokracji na system kontrolowanej demokracji, nazywany też systemem autorytarnym. Tyle tylko, że  Józef Piłsudski nie wykorzystał władzy aby zamienić go w system totalitarny, chodziło o dobro Polski – mówi Zbigniew Kowalski, prezes Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 4 Pułku Piechoty Legionów.

 Józef Klemens Piłsudski urodził się 5 grudnia 1867 roku w Zułowie pod Wilnem. Kwiaty przy jego pomniku składała również delegacja Polaków z Litwy. Tam pamięć o marszałku jest wciąż żywa.

- Zułów to jedno z podstawowych miejsc gdzie odbywają się spotkania, oddajemy hołd i cześć Piłsudskiemu – mówi Helena Juchniewicz, dyr. Gimnazjum w Wilnie.

Obchody 150. rocznicy urodzin  Marszałka Józefa Piłsudskiego odbyły się w całym regionie miedzy innymi w Jędrzejowie czy Starachowicach. Wieczorem w Kieleckim Centrum Kultury zaplanowano  multimedialne widowisko. Spektakl "Wódz" pokazuje najważniejsze chwile w życiu i działalności Marszałka, honorowego obywatela Kielc.

Sport

Instagram

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •