reklama

reklama

/>

Kielce stolicą polskiego dokumentu. NURT 2017 rozpoczęty

Kielce stolicą polskiego dokumentu. NURT 2017 rozpoczęty

Najlepsze filmy i najlepsi reżyserzy. W Kieleckim Centrum Kultury rozpoczął się 23. Festiwal Form Dokumentalnych NURT.  W tym roku na przegląd wpłynęło 181 filmów - to rekord.  Ostatecznie komisja selekcyjna wybrała 41 obrazów. Te będzie można zobaczyć na dziewięciu pokazach tematycznych od wtorku do czwartku.  W tym roku NURT jest bardzo społeczny, pełen ciepłych historii, które pomagają odkryć w człowieku to co najlepsze.

- To jest zastrzyk pozytywnej energii. Nie staramy się tym razem, a raczej  bohaterowie i twórcy filmów opowiadać bardzo rozdzierających historii, które kończą się smutno, wręcz przeciwnie, większość tych historii ma bardzo pozytywny wydźwięk. Oczywiście oprócz tych spraw społecznych są też sprawy historyczne – mówi  Robert Wieczorek z Kieleckiego Centrum Kultury, koordynator festiwalu.

Pokazy konkursowe otworzył film „Fugazi – centrum wszechświata”  Leszka Gnoińskiego.

- Jest to film o klubie o spełnianiu marzeń, ale jednocześnie z takim tłem Polski początku lat 90-tych – mówi Leszek Gnoiński, reżyser.

W tle widać również rozwój działalności mafijnej. Klub „Fugazi” działał tylko jedenaście miesięcy, został zamknięty po tym jak mafia zażądała haraczu.   
To co wyróżnia kielecki NURT to możliwość obserwowania przez twórców reakcji publiczności. Na widowni jak co roku głównie młodzi ludzie.

- To jest bardzo ciekawa publiczność, bo dla nich rok 1992 prawdopodobnie jest tym co dla mnie rok 1945 czy 1955. Dlatego mogą być bardzo ciekawe spostrzeżenia z ich strony, zobaczymy na spotkaniu - mówi Leszek Gnoiński, reżyser.

Pokazy konkursowe, dyskusje z reżyserami , a wieczorami specjalne projekcje, spotkania z twórcami i organizatorami festiwalu – to już tradycja kieleckiego NURTU. Publiczność potrzebuje tego bliskiego kontaktu z kinem, które mówi o naszym tu i teraz.

- Umożliwia to człowiekowi na obiektywne spojrzenie na wiele sytuacji, po drugie możemy wiele dowiedzieć się z historii – mówi Maria Kraśnicka.

Co nam dały te wszystkie festiwale – to ogromne zbliżenie do filmu dokumentalnego – podkreśla Maria Malatyńska, przewodnicząca jury.  

- Wydaje mi się, że w tej chwili jest coś szczególnego, coś co obserwuje na tych wszystkich festiwalach filmu dokumentalnego, to wzrastający szacunek do dokumentu – podkreśla Maria Malatyńska, przewodnicząca jury festiwalu.

Tegoroczna edycja NURTU poświęcona jest Andrzejowi Wajdzie. Zobaczymy jego film "Kręć, jak kochasz to kręć", zaplanowano też Wieczór ze Szkołą Filmową Andrzeja Wajdy i warsztaty poświęcone jego twórczości.  W piątek poznamy laureatów 23. Festiwalu Form Dokumentalnych NURT. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej Kieleckiego Centrum Kultury.

Sport

Instagram

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •