/>

Kielce

Wojska Polskiego do remontu

Po wybudowaniu ulicy Konstantego Miodowicza, ulica Wojska Polskiego stała się alternatywą dla Seminaryjskiej. Jej nawierzchnia pozostawia jednak wiele do życzenia. Wkrótce ma się to zmienić, ponieważ Miejski Zarząd Dróg zamierza wyremontować tę drogę w przyszłym roku.

Czytaj dalej...

Diecezja kielecka ma nowego biskupa. Ksiądz Andrzej Kaleta otrzymał święcenia biskupie

Ksiądz Andrzej Kaleta nowym biskupem pomocniczym diecezji kieleckiej. W sobotę w kieleckiej katedrze z rąk bp Jana Piotrowskiego otrzymał święcenia oraz insygnia biskupie czyli pierścień, mitrę i pastorał.  Odczytano również bullę nominacyjną wydaną 8 listopada przez papieża Franciszka. W uroczystościach uczestniczył kardynał Stanisław Dziwisz.


- Zadaniem biskupa jest niesienie Ewangelii i głoszenie prawdy o Chrystusie. – Bądź obok biskupów Jana i Mariana zwornikiem kapłańskiej miłości i jedności kościoła kieleckiego  - powiedział w homilii były metropolita krakowski.

Kardynał Stanisław Dziwisz podkreślił również – Tak niedawno żegnaliśmy biskupa Kazimierza Ryczana i dziękowaliśmy za jego posługę. Dzisiaj przeżywamy  radość z powołania nowego pasterza.

Ksiądz Andrzej Kaleta na swoje biskupie zawołanie wybrał hasło „Fidelitas”,  po łacinie  oznacza to wierność. Od trzech lat w diecezji kieleckiej był tylko jeden biskup pomocniczy – Marian Florczyk, ponieważ biskup Kazimierz Gurda został mianowany ordynariuszem diecezji siedleckiej.

Biskup Andrzej Kaleta jest doktorem doktor nauk humanistycznych, urodził się 14 lutego 1957 r. w Busku-Zdroju. Po ukończeniu Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach 25 maja 1985 r. przyjął święcenia prezbiteratu z rąk biskupa Stanisława Szymeckiego. Po święceniach przez pięć kolejnych lat posługiwał jako wikariusz parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Chmielniku (1985-1990), następnie  w parafii św. Wojciecha w Kielcach (1990-1991). Jako wikariusz angażował się m.in. w pracę z młodzieżą w Ruchu Światło-Życie oraz posługę chorym.

W 1991 r. biskup kielecki Stanisław Szymecki mianował go prefektem alumnów w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach. W 2014 r. biskup kielecki Kazimierz Ryczan mianował go proboszczem parafii św. Wojciecha w Kościelcu. Po dwóch latach posługiwania proboszczowskiego, w 2016 r., biskup kielecki Jan Piotrowski mianował go diecezjalnym ojcem duchownym kapłanów i wikariuszem biskupim do spraw stałej formacji prezbiterów. Obecnie prowadzi wykłady z misjologii w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach.

Jako hobby biskup-nominat wymienia m.in. bibliotekoznawstwo

- „Mam wielki szacunek do książki. Takie bibliofilskie zainteresowania, a oprócz tego muzyka poważna, może trochę jazzu, takiego spokojniejszego. Lubię wędrowanie po górach, może nie tych najwyższych, to zostawiam młodszym. Nauczyłem się tego jako prefekt, bo wtedy musiałem dotrzymywać tempa młodym braciom, którzy rwali do przodu. Podczas górskich wycieczek jest dużo czasu na myślenie i modlitwę”.

Źródło: www.diecezja.kielce.pl

Czytaj dalej...

Jarosław Gowin na konwencji regionalnej Porozumienia: Idziemy wspólnie po to, by rządzić województwem świętokrzyskim

Członkowie i sympatycy Porozumienia z województwa świętokrzyskiego spotkali się w Kielcach na konwencji regionalnej partii. Uczestniczył w niej wicepremier Jarosław Gowin, prezes Porozumienia. Podczas zjazdu podsumowano listopadową konwencję zjednoczeniową ugrupowania w Warszawie oraz przedstawiono plan na przyszłoroczne wybory samorządowe.


Jarosław Gowin, prezes Porozumienia stwierdził, że w wyborach do sejmików wojewódzkich obóz zjednoczonej prawicy, będzie wystawiać wspólnych kandydatów. Podobnie może być  w wyborach na prezydentów miast.

- Celem jest wspólne zwycięstwo w województwie świętokrzyskim. Liczymy, że w Kielcach będzie jeden wspólny kandydat zjednoczonej prawicy. Kto to będzie, decyzje dopiero przed nami – podkreślił Jarosław Gowin.

Natomiast w wyborach na szczeblu gminnym i powiatowym ugrupowanie będzie decydować samodzielnie  o  wyborze i poparciu poszczególnych kandydatów. Jarosław Gowin zachęcał działaczy Porozumienia do wytężonej pracy w najbliższych miesiącach, ponieważ tylko wtedy możliwy jest sukces w wyborach samorządowych - podkreślał. Wicepremier zapowiedział, że wszystkie trzy ugrupowania zjednoczonej prawicy – Prawo i Sprawiedliwość, Porozumienie i Solidarna Polska razem wystartują w wyborach parlamentarnych i do Parlamentu Europejskiego oraz poprą kandydaturę Andrzeja Dudy na stanowisko Prezydenta RP.

Szef Porozumienia odniósł się również do ostatnich zmian na stanowisku premiera i planach Mateusza Morawieckiego dotyczących rekonstrukcji rządu, poinformował, że być może już w poniedziałek nowy premier zdradzi szczegóły dotyczące nowego składu Rady Ministrów.

- Może się okazać, że już wkrótce Porozumienie znów będzie miało wicepremiera i liczniejsza reprezentacje w rządzie – powiedział Jarosław Gowin.

W konwencji regionalnej Porozumienia wzięło udział około 300 członków i sympatyków ugrupowania, wśród nich byli między innymi przedstawiciele Młodej Prawicy.

Czytaj dalej...

Miała być rekonstrukcja rządu, na razie jest zmiana na stanowisku premiera - komentarze świętokrzyskich polityków

Jeśli było tak dobrze, to po co ta zmiana – pyta opozycja po rezygnacji Beaty Szydło ze stanowiska premiera rządu Prawa i Sprawiedliwości. Jej następcą został dotychczasowy wicepremier Mateusz Morawiecki. Czy chodzi o zmianę wizerunku i kierunków działań rządu, a może  chodzi o odsunięcie uwagi opinii publicznej od zmian w sądownictwie i ordynacji wyborczej? Pytamy ekspertów i świętokrzyskich polityków.

Czytaj dalej...

W MZD sprawdzimy gdzie obecnie jeździ pług

Już wkrótce w Miejskim Zarządzie Dróg w Kielcach zostanie uruchomione nowe Biuro Obsługi Klienta. Jedną z największych zmian jest specjalny system monitoringu pługów śnieżnych i piaskarek. W realnym czasie będzie można sprawdzić, gdzie obecnie urządzenia pracują.

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS

Sport

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •